Vahadla a čempurity aneb Loutky z Naivního divadla

Místo konání:
Dům Jany a Josefa V. Scheybalových
Kostelní ulice 1/6
46601, Jablonec nad Nisou
Zobrazit na mapě

Datum konání:
od 30. 11. 2023 do 1. 6. 2024

Typ akce:
Výstava

Aktuální info
www.kulturajablonec.cz

Anotace:
Seznamte se s tvorbou významných scénografů Naivního divadla Liberec. Na výstavě v Domě Scheybalových uvidíte loutky a dekorace z legendárních inscenací, zahrajete si vlastní loutkové divadlo v loutkové herně a můžete zhlédnout i krátký film.

Podrobný popis

Naivní divadlo Liberec (NDL) bylo založeno v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. Za dobu své existence si kvalitou svých inscenací vydobylo uznání veřejnosti i odborníků po celém světě. Na výstavě v Domě Scheybalových můžete zhlédnout tvorbu scénografů, kteří s Naivním divadlem Liberec dlouhodobě spolupracovali nebo ještě pořád spolupracují a kteří zanechali nesmazatelnou stopu v jeho poetice – Pavel Kalfus, Ivan Antoš, Ivan Nesveda, Marek Zákostelecký, Barbora Jakůbková a Robert Smolík.

.

Výstava je rozdělena na několik částí:

  • Hlavní část tvoří loutky a dekorace z jedenácti inscenací NDL, z kterých většina slavila úspěchy v České republice i v zahraničí. Za všechny uveďme například legendární hity repertoáru “Bezhlavý rytíř” nebo “Alibaba a čtyřicet loupežníků”.
  • Druhou částí je interaktivní loutková herna, kde si návštěvníci mohou sami zahrát vlastní divadlo s loutkami a jednoduchými kulisami pro tento účel vyrobenými.
  • Třetí částí je film sestříhaný z ukázek inscenací, které jsou aktuálně na repertoáru Naivního divadla Liberec.
  • Ve vstupní chodbě se nachází obrazový a textový materiál stručně mapující historii a tvorbu NDL.

.

Úvodní vernisáž výstavy proběhne ve středu 29. 11. od 17 hodin v kostele sv. Anny s krátkým divadelním představením a bude pokračovat v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových.

Otevřeno ve všední dny: 13–17 hodin
(dopoledne po tel. dohodě +420 774 667 677)
soboty: 10–13 hodin
Změny v otevírací době naleznete aktuálně na webu www.kulturajablonec.cz

 

Vstup zdarma

Výtvarnou koncepci výstavy zajišťuje scénograf Kamil Bělohlávek.

Použité fotografie: Josef Ptáček

Výstavu pořádá Kultura Jablonec, p.o. ve spolupráci s Naivním divadlem Liberec,  za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou