Města Jablonec a Liberec jsou od sebe vzdálena pouhých 10 km, obě nabízejí spoustu atraktivit. Vydejte se na příjemný výlet cyklotrasami, které je spojují. Pojedete hlavně městskou zástavbou, ale to výletu na kráse neubírá! Cestou z kopce a do kopce potkáte příjemná místa, která zvou k návštěvě. 

Jablonec n. N. (Mšeno) – Rýnovice – Lukášov – Kunratice – Nový Harcov – Starý Harcov – ZOO – Lidové sady 

Od jablonecké přehrady projedeme západním směrem cyklotrasou 3037, která nás povede přes Rýnovice, Lukášov, Kunratice (zde odbočíme vpravo na cyklostezku 3036), Nový a Starý Harcov. Cestou přes Harcov se můžete občerstvit v místním malém pivovaru Vendelín. Odtud je to jenom kousek k Liberecké přehradě. Dále pokračujeme k liberecké ZOO, botanické zahradě a k Lidovým sadům. Tato tři místa jsou hned vedle sebe. Záleží na vás, které si k návštěvě vyberete. Po stejné trase se vrátíme zpět do Jablonce. A máte v nohách pěkných 30 km!

Zajímavosti na trase:

Jablonecká přehrada – „Jablonecké moře“ – příjemné místo k odpočinku, plavání a vodním sportům

Kostel sv. Ducha – barokní stavba z let 1698–1699

Pivovar Vendelín – rodinný pivovar

Vodní nádrž Harcov – Liberecká přehrada 

Botanická zahrada – nejstarší botanická zahrada v Česku, návštěvníkům přináší radost již více než 120 let

Liberecká ZOO nejstarší zoologická zahrada v Česku. Vznikla v roce 1919. Jejím předchůdcem byla již od roku 1904 veřejnosti přístupná voliéra v Lidových sadech. Dnes ZOO chová mnoho unikátních druhů zvířat.

Lidové sady – kulturní a společenské centrum. Rozsáhlá stavba s vyhlídkovou věží nese znaky romantismu s prvky secese a byla postavena v letech 1900–1901 .