Vydejte se poznat na kole nejbližší okolí Jablonce nad Nisou, které není o nic méně zajímavé než cyklisty tolik vyhledávané hlavní trasy Jizerských hor. A navíc zde nepotkáte zdaleka tolik lidí. Ale pst, nikomu o téhle trase, kterou právě z těchto důvodů tolik milují místní lidé, neříkejte!

Jablonex (MHD) – Jablonecká přehrada – Jindřichov – Malá Strana – Horní Maxov – Krojčenk – Pramen Nisy – Dolní Černá Studnice – Kittelův dům – Maršovice – Kokonín – Petřín – Dobrá Voda – Milíře – Císařský Kámen – Horní Proseč – U Tenisu (MHD)

Vodní nádrž Mšeno, neboli jablonecká přehrada nazývaná místními také Jablonecké moře, je skvělým místem k osvěžení, ať už ve vodě nebo u stánku. Je zajímavá i po architektonické stránce. Od její stavby  už uplynulo více než 100 let!

Přírodní rezervace Malá Strana – nejzachovalejší komplex mokřadů v Jizerských horách.

Horní Maxov půvabná horská obec, které dominuje  Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně postavený v pseudogotickém slohu. Odtud je to už jen kousek k vyhlášeným rozhlednám Bramberk a Slovanka. 

Pramen Lužické Nisy – výchozí bod mezinárodní cyklotrasy Odra – Nisa, která měří 591 km a vede až k Baltickému moři.

Kittelův dům, zvaný Burk tajemné sídlo postavené v 18. století místním lékařem a léčitelem Kittelem. Díky svým schopnostem, bohatství a slávě byl nazýván také Faustem z Jizerských hor.

Památník prusko-rakouské války v roce 1866 – obnovený pomník (někdy zvaný Pyramida) s pruskou orlicí shlíží na jablonecký Kokonín. 

Čertův kámen – velký žulový balvan, na kterém údajně zanechal stopy sám ďábel!

Petřín – místo s překrásným výhledem na Jablonec a Jizerské hory. 

Vyhlídka na Dobré Vodě – přírodní skalka s litým křížem upravená jako vyhlídka na město. Vedle ní se nachází secesní vodojem. 

Osada Milíře – v minulosti se zde patrně pálilo dříví z okolních hlubokých lesů. Dnes je oblíbeným zastavení turistů a cyklistů, jejichž cílem je kromě rozhledny Císařský kámen i letní kiosek Milíře.