Z horské chaty Smědava se vydejte po Promenádní cestě za klenotem našich hor, horskou osadou Jizerka, která uprostřed hlubokých lesů stojí už od roku 1539. Unikátní historii Jizerky vám poutavě přiblíží tamní muzeum. Na zpáteční cestě s určitě nezapomeňte zastavit u národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky. Trasa je vhodná i pro výletníky s kočárky nebo vozíčkáře.

Smědava (cyklobus) – Promenádní cesta – Pod Bukovcem – Jizerka – Jizerská silnice – Smědava (cyklobus)

Horská chata Smědava leží u sezónně otevřené Smědavské silnice a tvoří významný turistický bod v Jizerských horách. První zmínka o chatě pochází z již roku 1814. 

Hora Bukovec (1005 m n. m.) je dominantou osady Jizerka.  Je také geologickou anomálií. Zatímco v okolí převládá žulové podloží, Bukovec je čedičovou vyvřelinou, dokonce jednou z nejvyšších v Evropě. 

Jizerka – nejvýše položená osada v Jizerských horách je obklopena lesy a čítá jen několik horských chalup. Její bohatou sklářskou minulost připomíná penzion Panský dům (bývalé sídlo huťmistra z poč. 19. stol.) a stará sklárna z r. 1866 (penzion Sklárna). Brusírnou skla bývala také dnešní restaurace Pyramida, vedle které se nachází žulový pomník postavený na počest hraběte Wilhelma Clam-Gallase v první pol. 19. století. 

Rašeliniště Jizerky – národní přírodní rezervace, která okouzluje návštěvníky rašelinnými loukami s jezírky.