Svezte se unikátní horskou železnicí, která se stala díky ozubnici mezi kolejemi technickou památkou. Trať začíná v Tanvaldě a projíždí malebnými nádražíčky, lesy a skalisky přes Harrachov až do polských Krkonoš. 

Vlakem Českých drah je možné projet úsek z Liberce přes Tanvald až do Sklářské Poruby. Trať je dlouhá 55 km a nabízí krásné výhledy na přírodu Jizerských hor a Krkonoš. Ozubnicová trať (tzv. Zubačka) je však jen částí této trasy. Měří 7 km, začíná až v Tanvaldě a končí v Kořenově. Je lemována mnoha zajímavostmi – např. malebnými nádražíčky, lesy a skalisky kolem trati. Přejedete přes čtyři mosty, projedete čtyřmi tunely, přičemž nejdelší z nich měří 940 metrů (nejdelší jednokolejný tunel v ČR). Součástí Zubačky je dodnes dochovaná 4,43 km dlouhá dvoupásová ozubnice s výškovým rozdílem 235 metrů. Je nejstrmější v České republice!

Vystoupíte-li v Kořenově, můžete si prohlédnout jedinečnou ozubnicovou kolej a hlavně znovuzrozenou Kořenovskou výtopnu. Pokud se zajímáte více o historii této jedinečné ozubnicové, navštivte také muzeum v budově bývalé železniční stanice Kořenov. 

Na letní sezonu Železniční společnost Tanvald každoročně připravuje tzv. Nostalgické jízdy. Zvláštní vlaky jsou sestaveny z historických vozidel a průvodčí vlaků jsou oblečeni v dobových uniformách. Právě při těchto jízdách se můžete svézt zachovanými ozubnicovými lokomotivami. Podrobnosti najdete na webu www.zubacka.cz

Tip na konec:

Výlet vlakem nebo zubačkou můžete spojit s procházkou z Harrachova k Mumlavským vodopádům nebo harrachovským skokanským můstkům.