Nejkrásnější pohled na svět je ze sedla koně! A o Jizerských horách to platí dvojnásob. Zdejší ranče si poradí i se začátečníky. Pro méně odvážné jsou v nabídce jízdy v kočáře, pro děti jízdy na ponících  a pro ty, co mají rádi exotiku dokonce jízdy na velbloudu! Tak proč to nezkusit.

Pony Ranch
Jízdárna zaměřená hlavně na kontakt dětí s poníky – organizuje projížďky a zážitkové programy. Pro dospěláky zde mají velkého koně. Vyzkoušet můžete třeba vyjížďky do přírody s pěším doprovodem, kdy kůň je veden na vodítku nebo zážitkový tříhodinový pobyt na ranči. Všechny služby je třeba předem objednat.
ponyranch.webnode.cz/vyjizdky
tel: +420 739 402 918
Proseč nad Nisou č.p. 7, Jablonec nad Nisou

Turistická jízdárna na Prezidentské chatě
Jízdárna se nachází v jednom z nejhezčích koutů Jizerských hor v nadmořské výšce 850 metrů (cca 2,5 km od Bedřichova 500 m od rozhledny Královka). Nabízí vyjížďky na koních (pro děti, začátečníky i pokročilé jezdce), výuku na písčitém povrchu jízdárny, projížďky v kočáře či ve voze. Pořádají také svatby v kočáře nebo vícedenní putování na koních po krásách Jizerských hor. Kromě jízdy na koních lze také vyzkoušet jízdu na velbloudovi!
 www.konevjizerkach.cz
tel: +420 724 301 486
Janov nad Nisou č.p. 524

Ranč pod Štěpánkou
Rodinný ranč v nadmořské výšce 758 m na okraji Příchovic. Jméno nese podle rozhledny Štěpánky. Farma se zabývá převážně chovem koní, ale návštěvníky zde uvítají i další zvířátka. Můžete se zde domluvit na vyjížďkách do krásné okolní přírody, jak pro začátečníky tak i pokročilé jezdce – jezdecká škola, výcvik koní, ustájení. V nabídce ranče je také výuka dětí i dospělých na jízdárně pod dohledem zkušeného instruktora.  www.rancpodstepankou.cz
tel.: +420 732 600 682
Příchovice 502, Kořenov