Na rozdíl od pískovcového, u horolezců tolik populárního lezení, je hrubozrnná žula výzvou. Výstup na jizerskohorská skaliska není zadarmo, a leckdy si na památku odnesete pár odřenin, pokud se však přesto rozhodnete okusit jejich drsnou krásu, nabízí se hned několik lokalit. 

Jizerskohorské bučiny (UNESCO)

Národní přírodní rezervace horolezci oblíbená pro značný počet skalních útvarů a vyhlídek, které vlivem velké svažitosti terénu poskytují výhled do okolí. Lezení je povoleno celoročně jen na vyjmenovaných objektech a ve vymezených oblastech, např.: Stržový vrch a Kopřivník, Srázy a Poledník, Malý a Velký Štolpich, Polední kameny a hlídači, Paličník, Tišina a Smrk. Mapu naleznete zde.

Podrobný seznam skal je na webu Českého horolezeckého svazu, stejně jako pravidla lezení s ohledem na ochranu přírody. Pro turisty a horolezce-nečleny ČHS platí pro vstup do rezervací pravidla chování v CHKO.

 

Černostudniční hřeben

Táhne se mezi Jabloncem a Tanvaldem a má dvě skalní oblasti. První se nachází necelý kilometr od rozhledny Černá studnice a tvoří ji především skupinka Čertových Skal.

Další skalní oblast je Muchov – Šouf v okolí stejnojmenného vrchu Muchov (786 m). 

Mapu naleznete zde.