Podobně jako rozhledny patří k našim horám také přehrady. Máme jich tady hned několik, a to ať už ve městech nebo doslova ukrytých hluboko v horách. Byly vybudovány převážně na začátku 20. století jako ochrana před povodněmi a ve většině z nich se dá i koupat. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani bývalá přehrada na řece Desné, která se protrhla před více než sto lety.

Přehrada na Černé Nise 

Nejvýše položená přehrada v Čechách na Černé Nise 3 km od Bedřichova splynula za sto let své existence s okolní horskou přírodou. Dostat se k ní je možné jen pěšky, na kole nebo na běžkách. V létě poskytne skvělé osvěžení – koupat zde je dovoleno – pokud vás neodradí ledová voda a její temná barva rašeliny. Přírodní koupání ocení hlavně nudisté a ti, kdo na výlety berou své čtyřnohé přátele. 

Mapa zde.

 

Josefodolská přehrada 

Josefodolská přehrada je největší a zároveň nejmladší přehradou v Jizerských horách. Sestává se ze dvou sypaných hrází, které poskytují ideální podmínky in-line bruslařům. Pod její hladinou zmizely zbytky jedné z nejstarších skláren v Jizerkách, Karlovy hutě. V současnosti slouží jako zdroj pitné vody pro Liberecko a koupání je zde přísně zakázáno!

Mapa zde.

 

Přehrada Souš

Obklopená lesy je především rájem cyklistů a houbařů. Kdysi sloužila jako rekreační nádrž, nyní je zásobárnou pitné vody pro Jablonecko a koupání je přísně zakázáno. Leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlantskem, otevřená pro automobily je však pouze v letních měsících.

Mapa zde.

 

Protržená přehrada 

Krásné místo s temnou minulostí. Kde byla dříve vodní masa, stojí dnes hluboký les. Okolí hráze bylo upraveno do pietní podoby. Dochovala se šoupátková věž, zbytky hráze a podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš. Ke katastrofě došlo roku 1916 a na dlouhou dobu zastavila stavbu sypaných hrází ve světě. V roce 1996 byla prohlášena za kulturní památku. Protržená přehrada je vyhledávaným výletním cílem cyklistů i běžkařů. 

Mapa zde.

 

Jablonecká přehrada (Mšeno) 

Přehrada na pomezí města a hor je skvělým místem ke koupání, sportování a lenošení. Pláže jsou zde travnaté nebo tvořené drobnými kamínky, vstup do vody je někde mírný, jinde až velmi prudký. V bezprostřední blízkosti se nacházejí běžecké trasy, dětská hřiště, sportoviště a stánky s občerstvením. Přehrada zaujme nejen jako technická, ale i jako architektonická památka – je pozoruhodná svou elegantní žulovou hrází s pečlivě propracovanými detaily.  Je možné zde rybařit. Koupání psů je povoleno ve druhé a třetí nádrži. 

Mapa zde.

 

Liberecká přehrada (Harcov)

Obklopená z jedné strany lesem a z druhé klidnou vilovou čtvrtí poskytuje relaxační zónu především obyvatelům Liberce. Vybízí k procházkám, koupání nebo rybaření. Více info na webu města Liberec

Mapa zde.

 

Fojtka – Mníšek 

Nenápadné a zároveň půvabné výletní místo cca 10 km od Liberce. Přehrada slouží jako koupaliště (s nudistickou pláží na jednom z břehů) a můžete si zde i zarybařit. Na březích je prostor pro slunění i hraní her. www.obec-mnisek.cz

Mapa zde.