Nenáročná procházka městem, která seznamuje s 9 slavnými jabloneckými vilami, je určena především milovníkům architektury. Dnes jsou, stejně jako kdysi, většinou v rukách soukromých majitelů, a tak je můžete obdivovat jen zvenčí. Přesto vás mnohdy nadchnou svým nadčasovým pojetím a elegancí, jindy vypracovanými detaily. Často byly budovány nejen k rodinnému bydlení, ale také jako reprezentativní sídla nejvýznamnějších exportních firem.
Máchova (Linkeho dům) – Jugoslávská (Dresslerova vila) – Korejská (Giebischova vila) – 28. října (vily bratří Jägerů) – (Schmelowského vila) – Riegrova (Riegrova) – Palackého (Kantorova vila) – Průběžná (Háskova vila)
Linkeho dům, 1920–1931, Máchova 1 čp. 544
Trasa začíná v centru města u architektonické lahůdky v podobě polyfunkčního domu postaveného architektem Rudolfem Günterem. Spolu s libereckou Strossovou vilou představuje zřejmě nejkvalitnější ukázku expresionistické architektury v Libereckém kraji. Expresivní výraz fasád podtrhuje i užití mimořádně odolného klinkerového obkladu, který byl zvolen zřejmě záměrně jako ochrana proti drsnému podhorskému podnebí. Dobovým tiskem byl dům označován první moderní jabloneckou stavbou s tímto obkladem.
Dresslerova vila, 1906, Jugoslávská 13 čp. 1885
Dresslerovi patřili k váženým jabloneckým rodinám, specializovali se na vývoz typického jabloneckého zboží – skla. Vila byla postavena podle návrhu Josefa Zascheho. Je poměrně ojedinělým příkladem rané moderny. Po skončení druhé světové války byla rodina nucena Jablonec i vilu opustit. Je zde umístěna mateřská školka.
Giebischova vila, 1911, Korejská 21 čp. 2137
Rodinnou vilu s advokátní kanceláří si nechal vystavět JUDr. Giebisch dle plánů architekta Josefa Zascheho. Vila během svého života prošla celou řadou, mnohdy i nevhodných, stavebních úprav, přesto je dnes významnou ukázkou vlivu dobového novoklasicismu na rodinné bydlení.
Vily Josefa a Maxe Jägera, 1909 a 1912
Ul. 28. října 24 čp. 1970 a 22 čp. 1969
Vedle sebe stojící dvě velmi podobné rodinné vily patřily bratrům Jägerovým. Josef a Max byli spolumajiteli firmy Gebrüder Jäger, založené v roce 1898, zabývající se výrobou velmi kvalitní kovové bižuterie a zejména broušených bižuterních kamenů. Obě vily projektoval architekt Robert Hemmrich, jedna z nejvýraznějších osobností jablonecké architektury první poloviny 20. století, a jsou vynikající ukázkou pozdní geometrické secese, ve které dosáhl architekt Hemmrich mistrovství. Příkladně se rozvíjející firmu si prohlédl v roce 1906, kdy byly otevřeny nové hlavní provozy, císař František Josef I. při své návštěvě Jablonce.
Schmelowského vila, 1933, Opletalova 29 čp. 3102
Díky aerodynamickému tvaru s kulatými okny vypadá tato vila jako loď, se vstupem jakoby přes lodní lávku a obývacím pokojem připomínajícím lodní můstek. Architekt domu Heinrich Lauterbach navrhl i úpravu zahrady a oplocení domu. Vilu obýval dermatolog Friedrich Schmelowský a jeho manželka. Dům je jedinečný i tím, že se v něm zcela unikátně zachovaly interiéry včetně původního nábytku, parket, tapet, vypínačů. Snad je to i díky tomu, že objekt je již dlouho v soukromém vlastníctví.
Löblova vila, 1925, Riegrova 3 čp. 2573
Zajímavá ukázka neoklasicistní architektury, která se ve zdejším regionu těšila značné oblibě. Nechal si ji postavit Hugo Löbl, majitel prosperující jablonecké firmy Kramer a Löbl, zaměřené na elektromateriál. Dnes je zde restaurace Klub EX, kde se můžete při občerstvit a zároveň prohlédnout částečně dochovaný interiér.
Kantorova vila, 1933–1934, Palackého ulice 26 čp. 3111
Na první pohled nenápadná bílá krychle s nepravidelným rastrem oken je dílem architekta Heinricha Kulky, žáka a dlouholetého spolupracovníka světoznámého architekta Adolfa Loose. Nejvýraznějším prvkem je vstup s travertinovým obkladem. Architektonicky cenné je především vnitřní víceúrovňové řešení prostor. Do polozapuštěného suterénu byla umístěna privátní ordinace dr. Kantora, ostatní tři podlaží sloužily k soukromému bydlení. V současné době je vila je v majetku města se záměrem rekonstrukce a zpřístupnění veřejnosti.
Háskova vila, 1931, Průběžná 10 čp. 449
Poslední z vil na trase procházky je posazena v rozlehlé zahradě v lokalitě nad jabloneckou přehradou. Zeleň po většinu roku poskytuje soukromí obyvatelům vily a běžnému návštěvníkovi dává jen tušit, jaký architektonický skvost se zde ukrývá. Dům postavený podle návrhu architekta Heinricha Lauterbacha je odborníky považován za jednu z nejkrásnějších ukázek aerodynamického funkcionalismu a vynikajícím příkladem spojení stavby a přírody. Byl postaven pro rodinu vývozce bižuterie Jaroslava Háska. Po znárodnění sloužila vila k různým účelům, byly zde kupříkladu jesle. Bohužel z vybavení domu se nic nezachovalo.