První část naučné stezky vede na jih od Jablonce – z místní části Dobrá Voda do Rychnova, Pelíkovic, na Kopaninu a do Pulečného. Obsah naučné stezky vychází z odkazu manželů Scheybalových a je založen na hodnotách, které vyznávali. Jen málo tvůrčích osobností bylo tak bytostně spjato s Jabloneckem i okolním krajem severovýchodních Čech jako Josef V. Scheybal a jeho žena Jana.

Jablonec nad Nisou – Dobrá Voda – Rychnov – Pelíkovice – Kopanina – Pulečný (MHD bus č. 101 zpět do Jablonce)

Na trase stezky se nachází celkem 17 zastavení. Jsou to místa s významnou pamětihodností, poutavým historickým příběhem nebo přírodní zajímavostí. Součástí naučné stezky je 16 stojanů s textovými a obrazovými panely, které obsahují informace spojené s historií i současností jednotlivých míst. Přinášíme výběr těch nejzajímavějších i zde:

Kaple na Dobré Vodě byla postavena a vysvěcena v roce 1896, její patronkou se stala Panna Maria. Ve vížce kaple je dodnes zavěšen menší zvon.

Kostel sv. Václava v Rychnově u Jablonce nad Nisou, 4. zastavení NS,  byl postaven v letech 1704–1712 v barokním stylu a je nejstarší stavební i církevní památkou Rychnova. 

Městské muzeum v Rychnově u Jablonce nad Nisou se věnuje historii rychnovského malířství, díky kterému se chudá tkalcovská obec proměnila v prosperující městečko, a tématu válečnému, koncentračnímu táboru AL Reichenau a zbrojní továrně Getewent.

Cestou z Rychnova na Pelíkovice se zastavte u dvou křížů, které jsou svědectvím místních tragických událostí. První z nich, Klingerův kříž (zastavení č. 8) vypráví o loupežné vraždě mladé matky dvou dětí, která se v těchto místech odehrála v r. 1805. Kříž zřídil na věčnou památku manžel zavražděné, krejčovský mistr František Klinger. Hofrichterův kříž (zastavení č. 9) je upomínkou tragické nehody, kdy zahynul vozka pod nákladem dlouhého dříví určeného pro Schöffelovu (resp. Hofrichterovu) manufakturu. 

Boží muka U čtrnácti sv. pomocníků (zastavení č. 10a) se nacházejí v osadě Rydvaltice, cca 1 km od rozcestí na Pelíkovicích. Nechal je postavit údajně Stephan k odčinění rodového prokletí způsobeného jeho dědem Franzem Prahlhanzem.

Pomník Richarda Felgenhauera (zastavení č. 12) je věnovaný rychnovskému malíři-krajináři.

Rozhledna Kopanina, 21 m vysoká cihlová věž z r. 1894 nabízí kromě výhledu na Jizerské hory, Krkonoše a Český ráj i nevšední pohled na Ještědský hřbet.

Více o druhé části stezky z rozhledny Kopanina přes hrad Frýdštejn do Dolánek u Turnova naleznete zde.

Kompletní mapku obou částí naučné stezky s vyznačenými zastaveními, zajímavostmi a užitečnými radami stahujte zde.

Naučná stezka Jany a Josefa V. Scheybalových na České televizi v pořadu Toulavá kamera