Přehrada v Jablonci nad Nisou-Mšeně je nejen oblíbeným místem ke koupání a sportování, ale také architektonickou a technickou zajímavostí. Za vidění stojí např. původní žulová hráz nebo obří „Udice”. Zveme vás na procházku kolem více než sto let starého vodního díla, osvěží vás pohled na větrem se čeřící hladinu a všudypřítomná zeleň. Trasu zvládnete i s dětmi, pro které je v okolí dostatek hřišť. Vhodná je též pro rekreační běžce.

Palackého ul. (minipivovar Volt) – Udice – Rybářská bašta – Tajvan – Sluneční Lázně a zpět

TRASA „Okolo jablonecké přehrady“ je DOSTUPNÁ také v digitálním audioprůvodci SMARTGUIDE

Rodiny s dětmi si procházku kolem přehrady mohou zpestřit hledačkou. Ke stažení ZDE. Pokud zvládnete všechny úkoly a doplníte odpovědi, dozvíte se tak nejen neco nového o zdejší přehradě, ale čeká vás v turistickém infocentru i malá odměna! 

Naše přehrada, někdy také přezdívaná „Jablonecké moře“,  je největší městskou vodní plochou ve střední Evropě. Vybudována byla v letech 1906–1911, aby chránila před povodněmi, které sužovaly obyvatelstvo žijící v podhůří.  Z centra města se k ní dostanete po čtvrthodince chůze Palackého ulicí. 

Na promenádu kolem vody se vydáme od minipivovaru Volt, který se nachází v suterénu prvorepublikové vily se zahradou, odkud se otevírá pohled na přehradu. Při procházce si nelze nevšimnout obřího kovového rybářského prutu. Tato kovová plastika s uměleckým názvem Udice je dílem sochaře Vratislava K. Nováka, mj. autora pražského Metronomu na Letné. Jeho „prut“ u jablonecké přehrady je poctou Karlu Hubáčkovi, vášnivému rybáři a architektovi Ještědu

Před Rybářskou baštou lze odbočit vpravo po hrázi a vrátit se po opačném břehu přehrady zpět. Naše trasa však pokračuje dále kolem tzv. druhé a třetí přehrady a prochází částečně lesem. Obejdeme tak celou nádrž a ocitneme se na východním břehu, který má přírodnější charakter. Projdeme kdysi oblíbená výletní místa Tajvan a Sluneční lázně. Obě místa by si zasloužila zvelebení, i přesto však mají svůj půvab. Náročnější zákazníci pak zamíří spíše do nedaleké restaurace a sportovního centra Břízky.

Zpátky k pivovaru Volt se vrátíme přes žulovou hráz přehrady s dvěma věžemi. Po technické i architektonické stránce je přehrada dílem, jenž lidé obdivují dodnes. Velký podíl na zdárné stavbě (1906–1911) měl německý stavební  inženýr Otto Intze. Jemu věnovaný pamětní kámen najdete v parku pod hrází. Zajímavostí je, že v roce 2013 byla dokončena nová štola, která v případě přeplnění přehrady může vodu odvést pod zemí mimo zastavěnou část města. 

Náš tip:
Kolem první nádrže (mapa) je veřejné osvětlení, takže se na procházku můžete vydat i večer.