Tak jako Liberec má Ještěd, my v Jablonci nedáme dopustit na Černou studnici. Možná na jejím vrcholu nestojí tak slavná stavba, ale ani Hemmrichova majestátní kamenná rozhledna z roku 1905 není něčím, co byste mohli jen tak přehlédnout. K tomu přidejte neméně impozantní kruhové výhledy a už se nám nebudete vůbec divit. Více info o rozhledně a restauraci na webu cernastudnice.eu
Jablonec nad Nisou , kostel Povýšení sv. kříže – Černá studnice – Berany a zpět
Zajímavosti na trase:
Trasa z Jablonce začíná u starokatolického kostela Povýšení sv. Kříže, který patří k nejvýznamnějším sakrálním secesním stavbám v Evropě. Spolu s Scheiblerovými domy (Josef Scheibler patřil k nejvýznamnějším bižuterním podnikatelům v Jablonci a byl největším mecenášem kostela) a dalšími secesními vilami v okolí tvoří mimořádně hodnotný architektonický soubor.
V okolí rozhledny se nachází celá řada zajímavých skalních útvarů. Nejbližší z nich je skalní vyhlídka z r. 1885, která byla předchůdkyní rozhledny a jako jediná z původní šesti skal se dochovala dodnes. Poblíž vyhlídky je Malé arboretum s ukázkou více než 20 druhů dřevin.
Čertovy skály (zhruba 1 km od rozhledny) jsou oblíbené u horolezců (Kladívko, Čertova hlavička, Čertík…). Váže se k nim pověst o jednom z nejznámějších jizerskohorských lupičů Josefu Köglerovi, který zde míval úkryt. Zprvu vykrádal hostince a králíkárny, později ale postřelil a oloupil na Černostudničním hřebeni kostelníkovou. Na čas pak z Jizerských hor zmizel. Po půl roce však spáchal svůj nejvážnější zločin. Poblíž Oybinu u Žitavy přepadl čtyři výletníky a jednoho z nich, sedmnáctiletého mladíka, zastřelil. Za vraždu nakonec dostal u libereckého soudu provaz.
Přes Černostudniční hřeben vede jižní trasa jedné z nejkrásnějších hřebenovek Čech. Spojuje Polsko, Čechy a Německo a nabízí terény pro pěší, cyklisty i běžkaře. Zmíněný úsek je určen pouze pěším, pro svůj skalnatý charakter není vhodný pro kočárky a cyklisty.