Jsou místa v Jizerských horách, kam se běžně autem nedostanete, a o to silnější zážitek z výletu budete mít. Patří mezi ně i bývalá pastevecká enkláva krkonošského typu Mariánskohorské boudy a nechvalně proslulá Protržená přehrada.

Josefův Důl (vlak) – Mariánskohorské boudy – Protržená přehrada a zpět

Mariánskohorské boudy (dříve Fritzovy boudy, 843 m.n.m.)
Historie této malé osady sahá do roku 1705. Dříve se v boudách provozovalo řemeslo kamenické, čihařské, dřevorubecké a pálení milířů. Z původních chalup zůstaly už jen čtyři, nedávno k nim přibyla nová služebna Správy chráněné krajinné oblasti Jizerských hor. V současné době se boudy veřejnosti nepronajímají ani nenabízejí občerstvení. Přesto místo láká mnoho turistů a byla by škoda ho minout při výletu ke známé Protržené přehradě, která se od Mariánskohorských bud nachází necelý kilometr.

Protržená přehrada
Přehrada byla kdysi postavena na řece Bílá Desná. Dne 18. září 1916 však došlo k protržení přehrady, jež mělo katastrofické následky. Povodňová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů. Dodnes můžete na místě vidět unikátní zbytky protržené přehrady. Protržená přehrada je vyhledávaným výletním cílem pěších, cyklistů i běžkařů. Pro ně je na místě dřevěná útulna s občerstvením (Krömerova bouda).

Na výlet k Protržené přehradě přes Mariánskohorské boudy můžete vyrazit z Josefova Dolu (cca 4 km) nebo z Albrechtic či Desné v Jizerských horách (cca 7,5 km). Cestu od Albrechtic a z Desné lemují dřevěné sochy , které mají má symbolizovat Křížovou cestu a události spojené s protržením přehrady.