Hledáte klidnější lyžování, rodinnou atmosféru a postačí vám jeden svah? Pak budete překvapeni na kolika kopcích v okolí Jablonce si zalyžujete za přátelské ceny. Menší areály často překvapí svou pohostinností a pro rodiny s malými dětmi je nedocenitelná přehlednost oproti větším lyžařským areálům. Nevýhodou bývá pozdější začátek sezóny, některé sjezdovky mají zasněžovací systémy a drží krok s většími konkurenty, jiné si musejí počkat na přírodní sníh.

Dobrá Voda Jablonec nad Nisou – sjezdovka přímo ve městě, v provozu pokud je zima bohatá na sníh.
www.dobravoda.jablonec.net 

Vlek U Pily Lučany nad Nisou – slunný široký svah cca 7 km od Jablonce.
vlekupily.cz

Filip Smržovka – svůj vlastní vlek má i městečko Smržovka. Můžete přijet třeba na večerní lyžování.
www.lvfilip.cz

Ski centrum Zásada – 10 km od Jablonce najdete sjezdovku, která uspokojí i o něco náročnější lyžaře. Parkoviště je přímo u areálu a lyžuje se zde prakticky od rána do večera.
www.zasadaskicentrum.cz

Ski Plavy – areál vybavený vlekem typu Poma a dětským lanovým vlekem na severní straně kopce Filoun. Pro nováčky i věčné začátečníky nabízí kurzy lyžařské školy.
www.skiplavy.cz

Ski areál Detoa Albrechtice v Jizerských horách – Detoa není jen rodištěm oblíbených dřevěných krtečků, ale také rodinný skiareál s lyžařskou školou pro nejmenší.
www.skidetoa.cz

Černá Říčka Desná – kotva, nový dětský vlek typu Poma, osvětlení pro večerní lyžování, půjčovna a servis. To vše nabízí malý lyžařský areál na okraji Desné v Jizerských horách.
www.cerna-ricka.cz

Ski areál U Vodárny Bedřichov – oddělená sjezdovka v Bedřichově, která není součástí Skiarény Jizerky. Kromě vleku nabízí za příznivých sněhových podmínek i snowtubing.
www.activeguide.cz/nas-lyzarsky-areal.htm

Ski Policie Bedřichov – oddělená sjezdovka v Bedřichově, která není součástí Skiarény Jizerky. Provozuje vleky, skikolotoč a lyžařskou školu poblíž restaurace Dolina.
www.skipolicie.cz

Ski Lucifer Josefův Důl – lyžování ocení hlavně rodiny s dětmi, k dispozici je dětský vlek i pás, téměř bez front.
skilucifer.cz

Lyžařský vlek Nová Ves – vhodný pro malé děti a úplné začátečníky.
tel.: 731 565 447

Lyžařský vlek Zálesí Rychnov – příležitostný vlek v provozu dle sněhových podmínek.
tel.: 603 852 950
www.facebook.com/lvrychnovjbc.cz