Atraktivní atypická skleněná přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou má tvar krystalu, nebo bižuterního kamene, jako symbol rozkvětu zdejšího regionu, ale také toho, co návštěvník najde uvnitř – stálou expozici skleněných vánočních ozdob. Autorem návrhu nové expozice „Světa zázraků“ („World of Wonders“) je známý designér Jakub Berdych. Autorem stavebního řešení je pražská společnost Hlaváček-architekti.  Pro veřejnost se otevřela – zatím jen částečně – v rámci Trienále 2020.

V létě 2020 se otevřely prostory 3. podlaží nového přístavby jako součást výstavy TRENDY.DESIGN.PRODUKCE. v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie. Tento prostor rozšiřuje stávající vestibul a je tudíž součástí neplacené zóny muzea.

Interiéry 2. podlaží zůstanou ještě uzavřeny z důvodu přípravy nové stálé expozice vánočních ozdob s názvem Svět zázraků. Nebo chcete-li WoW (World of Wonders). Autorem návrhu je známý designér Jakub Berdych, dodavatelem je po opakovaném výběrovém řízení společnost Design By Hy z Prahy.

Záměrem stavby bylo nejen získat nové prostory, ale přispět celým řešením ke zlepšení atraktivity muzea a jeho nejbližšího okolí. Proto je do realizace zahrnut celý muzejní park, který by se měl stát relaxační zónou a postupně též skleněnou galerií pod širým nebem. V té souvislosti v muzeu doufají, že se uskuteční také plánovaná výstavba dopravního terminálu, která by k celkovému vyznění těchto úprav významně přispěla.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, Jablonec nad Nisou
www.msb-jablonec.cz

 

Foto: archiv Muzea skla a bižuterie, AZ fotky