Česká krajinomalba ze sbírky Kooperativy

Výběr krajinářských děl v průběhu jednoho století, zejména romantismus, realismus a impresionismus, ale také moderní a současné směry a nové vize. Výstava připomíná podstatné a nestárnoucí hodnoty obrazů našich krajinářů. Julius Mařák, Otakar Nejedlý, Adolf Kosárek, Antonín Chittusi, Gustav Macoun, Antonín Slavíček, Alois Kalvoda, Jan Slavíček, Antonín Hudeček, Antonín a Josef Mánesové, Václav Špála, František Kaván nebo Josef Jíra, to jsou jen některá jména slavných českých krajinářů, jejichž díla můžete v Jablonci nad Nisou zhlédnout od 22. května do 30. září 2020 (předpokládaný termín). Na rozsáhlou výstavu s velkým počtem exponátů v prosvětlených prostorách výstavní síně v kostele sv. Anny navazuje intimní část výstavy v podkroví Domu národopisců Scheybalových.

květen: po-pá 10-12, 13-17, so 10-13 hodin
červenec, srpen: po-pá 10-12, 13-17, so–ne 10-13 hodin

S unikátní poctou „vlasti“ přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny Kooperativa a Spolkem výtvarných umělců Mánes. Reprezentativní barevná symfonie o české krajině zahrnuje slavná díla ze sbírky Nadace pojišťovny Kooperativa.

Krajinomalba patřila a patří celosvětově k divácky a návštěvnicky nejpřitažlivějším výtvarným okruhům. Krajiny coby všeobecně srozumitelné a emočně sdílné obrazy evokují jednoznačně pozitivní pocity, jako jsou domov, rodina, svoboda, vlast. Podle organizátorů je cílem výstavy posílit vědomí národní důležitosti, ukázat rozmanitost koutů celé vlasti, rozličné typy uměleckého pojetí krajinomalby v běhu několika po sobě jdoucích generací.