Bývalá fara v Kostelní ulici patří společně s kostelem sv. Anny, patronky města Jablonec, k nejstarším a nejvýznamnějším stavebním historickým památkám Jablonce nad Nisou. Obě památky jsou otevřeny návštěvníkům a můžete zde navštívit výstavy nebo zajít na koncert. Dům je pojmenován po někdejších majitelích, Janě a Josefu V. Scheybalových. Ve svém díle se zabývali především mapováním lidové architektury severních Čech, která se díky národopisným kresbám J. V. Scheybala dochovala budoucím generacím. Po jejich smrti město dům zrekonstruovalo a přeměnilo na víceúčelové kulturní a informační centrum. 

Turistické infocentrum

V přízemí Domu národopisců Scheybalových je turistické infocentrum, kde získáte potřebné informace o městě a okolí nebo tu můžete i nakoupit suvenýry a drobné dárky z regionu.

Městská galerie MY

V prvním patře se nachází Městská galerie MY.

Výstavní síň v podkroví

Podkroví domu na vás dýchne neopakovatelnou atmosférou. Slouží jako neobvyklý výstavní prostor a je zároveň místem, kde můžete relaxovat v tiché přítomnosti výtvarných děl či unikátních fotografií. Imobilní návštěvníci mohou využít výtah.

Výstava se připravuje (pro veřejnost je plánováno otevření 15. 1. 2021) – „Vítězové bílé stopy“ – o historii a úspěších lyžování v Libereckém kraji, ráji zimních sportů.

Getsemanská zahrada

V přilehlé farní zahradě se nacházejí pískovcová sousoší Ježíš se loučí se svou matkou a Getsemanská zahrada vyjadřující poslední okamžiky Ježíše Krista s apoštoly před zatčením a ukřižováním.

KONTAKT
Dům národopisců Jany a Josefa V. Scheybalových
Kostelní 1/6, Jablonec nad Nisou
po–pá 10.00–12.30 13–17.00, so 10.00–13.00 hodin
tel.: +420 774 667 677 (turistické infocentrum sídlící v přízemí Domu Scheybalových)