Bývalá fara v Kostelní ulici patří společně s kostelem sv. Anny, patronky města Jablonec, k nejstarším a nejvýznamnějším stavebním historickým památkám Jablonce nad Nisou. Obě památky jsou otevřeny návštěvníkům a můžete zde navštívit výstavy nebo zajít na koncert.

Dům je pojmenován po někdejších majitelích, Janě a Josefu V. Scheybalových. Ve svém díle se zabývali především mapováním lidové architektury severních Čech, která se díky národopisným kresbám J. V. Scheybala dochovala budoucím generacím. Po jejich smrti město dům zrekonstruovalo a přeměnilo na víceúčelové kulturní a informační centrum.
Odkaz manželů Scheybalových
PDF (A4) ke stažení zde. 

.


Turistické infocentrum

V přízemí Domu národopisců Scheybalových je turistické infocentrum, kde získáte potřebné informace o městě a okolí nebo tu můžete i nakoupit suvenýry a drobné dárky z regionu.


Městská galerie MY

V prvním patře se nachází Městská galerie MY, stálá výstavní síň s celoročním provozem, která pořádá výstavy výtvarného umění, regionální kulturní historie a místopisu.


Výstavní síň v podkroví

Podkroví domu na vás dýchne neopakovatelnou atmosférou. Slouží jako neobvyklý výstavní prostor a je zároveň místem, kde můžete relaxovat v tiché přítomnosti výtvarných děl či unikátních fotografií. Imobilní návštěvníci mohou využít výtah.

do 27.5. 2023 výstava Jablonec město sportu – objektivem Petra Krajíčka

 


Getsemanská zahrada

V přilehlé farní zahradě se nachází pískovcové sousoší tzv. Getsemanské zahrady, kterou tvoří sochy Krista loučícího se s matkou před ukřižováním, apoštolů a andělů. Jde o originály 11 soch z Rádla, které zachránili manželé Scheybalovi, když byly ve značně špatném stavu převezeny do Jablonce a později zrestaurovány. Jsou dílem kameníka Ignáce Martince ze Sestroňovic z roku 1829 a můžete si je kdykoliv prohlédnout z ulice Kostelní. Po setmění je sousoší nasvíceno.
Více o sochách v článku zde.

 

KONTAKTY:
Dům národopisců Scheybalových
Kostelní 1/6, Jablonec nad Nisou
po–pá 9.00–12.30 a 13–17.00, so 10.00–13.00 hodin
tel.: +420 774 667 677 (turistické infocentrum sídlící v přízemí Domu Scheybalových)
e-mail: info@jablonec.com
Městská galerie MY
út 13.00–17.00
st–so 10.00–12.30 a 13.00–17.00
e-mail: galerie-my@seznam.cz
tel.: +420 483 356 202

.