Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova vévodí Hornímu náměstí, které je dobrým výchozím bodem pro prohlídku Jablonce neboť se zde nachází prostorné parkoviště.  Z náměstí je okouzlující výhled na vrch Černá Studnice s kamennou rozhlednou. Na pohled netypický kostel postavený ve 30. letech minulého století působící strohým a zároveň tajemným dojmem určitě stojí za bližší prozkoumání.

Velkorysý trojlodní objekt s příčnou lodí a hranolovou věží na jižní straně a s tehdy moderním obkladem z ostře pálených cihel (klinkerů) byl dokončen v roce 1932. Autorem návrhu byl významný architekt celoevropského významu, jablonecký rodák Josef Zasche, který v rodném městě navrhl dokonce chrámy dva. Vlastní stavbu provedla firma ing. Maxe Dauta a velká řada dalších místních firem. Pouze takové dodávky, pro které v místě neexistoval dostatečně kvalitní dodavatel byly svěřeny cizím firmám. Interiér nebyl vinou osudových změn dokončen podle autorova záměru, nýbrž pouze provizorně. Na hlavním oltáři je umístěna bronzová socha Krista od vídeňského sochaře Arnolda Hartiga (rodáka z nedalekého Tanvaldu), na bočním oltáři mramorová oltářní socha Piety od Fraze Huba (oltář je výjimečný tím, že jde zároveň o pomník padlým Jablonečanům v 1. světové válce).

Kromě bohoslužeb se zde konají i koncerty. Mimořádně rozsáhlé varhany, jejichž architektura je rovněž navržena J. Zaschem.

Kostel patří Římskokatolické farnosti – děkanství Jablonec nad Nisou. www.farnostjablonec.cz

.