V Jablonci si můžete všimnout poměrně husté sítě zastávek MHD, kterou zajišťují autobusy. Jízdní řády a plán sítě najdete na webu Jablonecká dopravní.
Jízdenky nepotřebujete! To však neznamená, že jízda je zadarmo. Nastoupíte do autobusu předními dveřmi a zaplatíte bez přirážky přímo u řidiče v hotovosti nebo bankovní kartou.

Raritou je autobusová linka číslo 101, která vás doveze až do Bedřichova v Jizerských horách nebo opačným směrem do Rychnova u Jablonce. V zimním období jede do Bedřichova a Hrabětic (Skiareál Severák, Kaplička) také linka 121. Jízdní řády najdete na webu Jablonecká dopravní. Další linkou oblíbenou pro výlety do přírody je č. 104, která vás zaveze do Horního Maxova.

Terminál autobusového nádraží v Jablonci slouží jak městské, tak příměstské dopravě. Viz mapka níže.

Nezapomenutelným zážitkem pro vás rozhodně bude jízda tramvají do sousedního Liberce. Trať Jablonec nad Nisou – Liberec je nejdelší meziměstská tramvajová trať v České republice, vede částečně mezi městy lesem. Vybudována byla v letech 1947 až 1955. Tramvaj je označena číslem 11 (jízdní řád).  Nástupním místem v Jablonci jsou Tyršovy sady. Jízdu zaplatíte v automatu přímo v tramvaji.

Upozornění: Tramvajová trať prochází průběžnou modernizací, sledujte proto možné výluky.