Příjezd autem do Jablonce nad Nisou ze směru od Prahy je z důvodu rekonstrukce křižovatky Rádelský mlýn složitější a zabere více času. Od 14. dubna 2020 došlo k úplnému uzavření sjezdu na silnici I/65 do Jablonce. Kraj schválil tři objízdné trasy pro cestu na Jablonec – jedna povede přes Liberec, další přes Železný Brod a Pěnčín a třetí přes Železný Brod, Tanvald a Smržovku. Dlouho očekávaná rekonstrukce mimoúrovňové křižovatky státních silnic I/35 a I/65 Rádelský mlýn potrvá minimálně do listopadu 2021.

Cílem rozsáhlé rekonstrukce je zlepšit její dopravně technický a stavební stav. Denně tudy v obou směrech projede bezmála 33 tisíc vozidel. Od roku 2012 se tam stalo 151 nehod, při každé třetí byl někdo zraněn. Během stavby dojde k odstranění technických nedostatků a kolizních míst. Křižovatka je nyní v sevřeném prostoru údolí řeky Mohelky, které je ohraničeno strmými svahy. V současné podobě vykazuje mimoúrovňová křižovatka značné vady. Nově navržené řešení změní tuto křižovatku na tzv. rozštěpovou se třemi výškovými úrovněmi.

Dopravní značení řidiče navede na tři objízdné trasy. První, pro oblast Rýnovic, vede po silnicích I/35 a I/14 přes Liberec, druhá pro tranzitní nákladní dopravu míří z Turnova po silnici I/10 přes Železný Brod a Tanvald do jabloneckých Pasek, třetí objízdná trasa pro oblast Kokonína a Vrkoslavic bude značena po silnici II/287 přes Pěnčín a Maršovice.

Provoz na silnici I/35 mezi Libercem a Turnovem povede dál ve střídavém režimu dvou a jednoho jízdního pruhu — na Liberec ve dvou, na Turnov v jednom. V souvislosti s přestavbou křižovatky Rádelský mlýn zazněly obavy, že řidiči nákladních aut začnou využívat k dopravě silnici III. třídy přes Záskalí. Aby k tomu nedošlo, dojde k omezení tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun na této silnici.

Úplná uzavírka sjezdu na Jablonec nad Nisou ovlivní i veřejnou linkovou dopravu. U dotčených linek se zavádí se výlukové jízdní řády. Více informací včetně jízdních řádů na www.iidol.cz/aktuali…/8118:pozor-uzavirka-radelsky-mlyn.html

Zdroj: Liberecký kraj