Jablonec nad Nisou je město zasazené do samotné přírody a přímo z města vede velké množství značených turistických a cyklistických tras. Ze severu takřka až do města zasahují Jizerské hory a směrem na jih se můžete vydat malebnou krajinou Maloskalska až do Českého ráje. Ať už se tedy vydáte s Colombem na sever a nebo jih, nebudete litovat, vždy vás na cestě bude provázet čistá příroda a romantické rozhledy. Za cíl výletu si můžeme také vybrat jednu z několika rozhleden, vybudovaných na nedalekých kopcích kolem Jablonce.  Zde jsme pro vás vybrali pár osvědčených kousků a další možnosti a tipy naleznete zde.

Pěšky na Černou Studnici
Tak jako Liberec má Ještěd, my v Jablonci nedáme dopustit na Černou Studnici. Možná na jejím vrcholu nestojí tak slavná stavba, ale ani Hemmrichova majestátní kamenná rozhledna z roku 1905 není něčím, co byste mohli jen tak přehlédnout. K tomu přidejte neméně impozantní kruhové výhledy a už se nám nebudete vůbec divit.
Trasa: 12,5 km vzdálenost, 429 m převýšení
Jablonec n. N., Mírové nám. – Vrkoslavice – Černá studnice  – Berany –  Pramen Nisy  – Jablonecké Paseky bus, vlak, MHD. Mapa zde

Pěšky na Bramberk
Cestou na kamennou 22 metrů vysokou rozhlednu z r. 1912 vás čekají podhorské louky, malebné jizerskohorské chalupy, tajemná zákoutí lesa s žulovými skalkami a odměnou za výstup parádní výhledy na Jablonec, Jizerské hory a Krkonoše. Přilehlá chata Bramberk nabízí příjemné posezení, dětský koutek, pejskům vstup povolen.
Trasa: 8,1 km, 259 m převýšení
Jablonecké Paseky (Bus, MHD, ČD) – Jindřichov – sedlo pod Krásným – Bramberk – Pod Bramberkem – Velké kameny – Lučany – Jablonecké Paseky. Mapa zde.

Z Jablonce do Českého ráje
Naučná stezka Jany a Josefa V. Scheybalových propojuje region Jizerských hor s oblastí Českého ráje a zavádí návštěvníky do zajímavých a turisticky málo známých míst. První část naučné stezky vede na jih od Jablonce – z místní části Dobrá Voda do Rychnova, do Pelíkovic, na Kopaninu a do Pulečného. Na trase stezky se nachází celkem 17 zastavení. Jsou to místa s významnou pamětihodností, poutavým historickým příběhem nebo přírodní zajímavostí. Součástí naučné stezky je 16 stojanů s textovými a obrazovými panely, které obsahují informace spojené s historií i současností jednotlivých míst. Druhá část stezky měří 8 km a má 10 zastavení poukazujících na místa historicky či krajinářsky zajímavá. Vede z Kopaniny přes Frýdštejn, Ondříkovice a Vazovecké údolí do Dolánek u Turnova. Vydejte se po stopách národopisců Jany a Josefa V. Scheybalových a vychutnejte malebnou klidnou krajinu.
Více o první části trasy se dočtete zde a o druhé části zde.