Městská hromadná doprava (MHD) v Jablonci je ojedinělá hustotou zastávek a především rozsahem tras. Díky tomu vás běžné linky zavezou až do Jizerských hor.

Nejvyužívanější je linka s číslem 101, která jede přes Janov nad Nisou do Bedřichova v Jizerských horách nebo opačný směrem do Rychnova.  Jezdí každý den, cca jednou za hodinu. Z Bedřichova se pak můžete vydat turistickými cestami přes rozhledny Královka, Slovanka a horskou vesničku Jindřichov pěšky zpátky dolů do Jablonce. Nebo si vybrat z některých nedalekých výletních cílů (Šámalova chata na Nové louce je pouhé 3 km od konečné autobusu „Bedřichov, centrální parkoviště“) a vrátit se můžete pohodlně busem.

Další možností je vyjet do Horního Maxova linkou č. 104, navštívit nedalekou chatu Bramberk s rozhlednou. Zpáteční cesta do Jablonce je prakticky jen z kopce.

V zimě máte k dispozici navíc linku č. 121 z Jablonce nad Nisou do Hrabětic (v blízkosti areál Severák v Jizerských horách), která jezdí o víkendu, ve svátky a o prázdninách. Hrabětice jsou ideálním výchozím místem pro běžkaře, kteří se chtějí vyhnout počátečnímu stoupání a z autobusu naskočit rovnou do stop Jizerské magistrály.

Aktuální jízdní řády najdete na webu www.jabloneckadopravni.cz.

Na všechny uvedené autobusy lze nastoupit na autobusovém nádraží nebo dle potřeby na dalších zastávkách ve městě. Za jízdu zaplatíte bez přirážky přímo u řidiče v hotovosti nebo bankovní kartou.