Jen stěží byste nejen na Jablonecku hledali kouzelnější a romantičtější místo, než je právě horská osada Jizerka ve výšce 862 m n. m., která se nachází až na samých hranicích nejen našeho kraje, ale také celé republiky. Na Jizerce dodnes stojí pouze tradiční chalupy horského typu (osada čítá dohromady pouhých cca 20 stavení), dávají vzpomenout na dávnou dobu založení osady roku 1539. Jizerce propůjčuje své kouzlo i upolínová louka na svahu pod vrchem Bukovec kvetoucí většinou v máji. Žluté květy přísně chráněného upolínu se staly symbolem CHKO  Jizerské hory.

Z historie:
V 16. století tu žili lovci drobných ptáků, tzv. čihaři a ptáčníci společně s dřevorubci a pastevci ve velmi nuzných staveních. Později se místo stalo vyhledávaným díky drahým kamenům, např. rubínům, spinelům, topasům a safírům, podle nichž je pojmenován místní Safírový potok. V průběhu 19. století tu vznikly dvě sklářské hutě. Vyrábělo se v nich duté sklo a sklářské tyče, určené k mačkání perlí. Provoz v nich skončil v r. 1911, kdy již nemohly konkurovat mnohem výkonnějším sklárnám v údolí. Ty byly vytápěné výhřevnějším kamenným uhlím, zatímco horské sklárny jen dřevem. V době největšího rozkvětu měla Jizerka asi 450 obyvatel, školu, obchod, hostinec, pilu, pekárnu, kovárnu a další řemeslníky. 

Dodnes se tu zachovala jedna z původních sklářských hutí z roku 1866, v níž je penzion Sklárna. Zašlou slávu připomíná i hotel Panský dům, v němž dříve bydlel huťmistr, a hotel Pyramida, bývalá brusírna přestavěná na první restauraci v osadě. www.jizerka.cz

Pokud vás zajímá historie Jizerky, zajděte si do bývalé školy, kde se nyní nachází sezónní Muzeum Jizerských hor. V něm se dozvíte spoustu zajímavostí o zdejší přírodě, seznámíte se s dějinami sklářství a povypráví vám tam o těžkém životě místních obyvatel nebo zajímavosti o pytlácích. www.csopjizerka.cz

Jizerku si zamilovali i astronomové. Tato téměř neobydlená část Jizerských hor poskytuje výborné podmínky pro pozorování hvězd. Nachází se zde tzv. Jizerská oblast tmavé oblohy.

TIPY NA TRASY: