Genius loci uprostřed hor a lesů, krásné místo s temnou minulostí. Před více než sto lety zde došlo k obrovské tragédii. Přehrada na řece Bílé Desné, která měla horské obce chránit před povodněmi, se protrhla a valící se voda smetla vše, co jí stálo v cestě – stromy, domy i jejich obyvatele.

Kde byla dříve vodní masa, stojí dnes hluboký les. Okolí hráze bylo upraveno do pietní podoby. Dochovala se šoupátková věž, zbytky hráze a podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš. Ke katastrofě došlo roku 1916 a na dlouhou dobu zastavila stavbu sypaných hrází ve světě. V roce 1996 byla prohlášena za kulturní památku. Poblíž bývalé nádrže vede naučná stezka Protržená přehrada a ve vzdálenosti cca 2 km se nachází vyhlídka na kaskády Bílé Desné. Protržená přehrada je vyhledávaným výletním cílem pěších, cyklistů i běžkařů. Pro ně je na místě dřevěná útulna s občerstvením (Krömerova bouda).

Tip:
Cestu od Albrechtic a z Desné lemují dřevěné sochy, které mají symbolizovat Křížovou cestu a události spojené s protržením přehrady. Po cestě projdete také bývalou pasteveckou enklávou krkonošského typu Mariánskohorské boudy (cca 1 km od Protržené přehrady).