Po stopách sklářského krále Jizerských hor se můžete vydat v Desné v Jizerských horách. Josef Riedel začínal jako sklářský učeň ve sklárně svého strýce. Postupně vybudoval rodinné impérium, které v kraji zaměstnávalo stovky lidí a zanechalo patrnou stopu dodnes. Býval označován za sklářského krále Jizerských hor a největšího sklářského průmyslníka v celé rakousko-uherské monarchii.

Riedlova vila

Postavit ji nechal podle vzoru reprezentačních severoitalských sídel v letech 1893–1894 Josef Riedel ml. (syn sklářského krále Josefa Riedela staršího) pro svou ženu Paulu. Autorem vily je Arwed Thamerus. V okolí je rozlehlý park s jezírky a vodotrysky. Riedelova vila stojí na místě někdejších vodoléčebných lázní založených Dr. Josefem Schindlerem. Riedelové v ní žili až do roku 1945, kdy byli odsunuti a jejich majetek byl zkonfiskován. Dnes vila patří městu Desná, je v ní muzeum se stálou expozicí regionální historie a historií sklářského rodu Riedelů, dobové dokumenty a sklo. Nachází se zde také kulturní a informační středisko, školka a knihovna.

Riedelova hrobka

Je to rodinná hrobka, kterou dal vystavět sklářský velkopodnikatel Wilhelm Riedel pro svého otce Josefa v letech 1889/90. Je postavena v novorománsko-gotickém slohu z hořického pískovce a muchovské žuly. Situována je na rozhraní Potočné a Dolního Polubného, odkud se i po smrti mohl „sklářský král“ dívat na své sklárny. Velmi impozantně působí kryptová kaple s věžičkou, kde kdysi vyzváněl zvon. Stavitelské dílo Adolfa Bürgera z Liberce zaujímá dominantní polohu na náhorní plošině a patří jistě k nejvzácnějším skvostům města Desná.

Více info o prohlídkách na tel. 775 685 489 nebo e-mailu infocentrum@mesto-desna.cz