Bramberk se zvedá jako nápadný vrchol s vyhlídkovou věží severně od městečka Lučany nad Nisou. Odtud k němu zvolna stoupá též několik značených i neznačených cest. Poněkud zvláštní, i když dobře vžitý název souvisí s pojmenováním někdejší blízké osady Bramberg, jež postupně splynula s okolními obcemi. Na Bramberku stávala, podobně jako na jiných vyhlídkových místech, nejprve dřevěná věž, která byla 16 metrů vysoká. Postavit ji zde dal lučanský odbor německého horského spolku v roce 1889. Později, roku 1902, zde vyrostla i turistická chata poskytující dobré zázemí pro návštěvníky. Dřevěné stavby ovšem nedokázaly dlouho odolávat rozmarům počasí, a tak zdejší věž po několika letech zchátrala natolik, že musela být uzavřena. Lučanští se však nenechali odradit a začali sbírat peníze na stavbu kamenné věže. Projekt pro ně vypracoval architekt Robert Hemmrich, který měl v té době za sebou již realizované plány rozhleden na Černé studnici, Prosečském hřebenu a tanvaldském Špičáku. Budování bramberské věže bylo započato v roce 1911 a o rok později byla 21 metrů vysoká stavba dokončena.
Z Bramberku můžeme spatřit prakticky všechny rozhledny Jablonecka. Vidět je však i Sněžka i krkonošská Černá hora, na opačné straně například Klíč a Luž v Lužických horách.
Chata Bramberk je vhodným místem jak pro letní, tak i pro zimní turistiku. Kromě občerstvení v restauraci se zde mohou hosté u ubytovat. V areálu se dále nachází venkovní zastřešené posezení, velké parkoviště a menší dětské hřiště.
Rozhledna je v majetku a správě města Lučany nad Nisou. www.lucany.cz/turistika/rozhledna-bramberk