Není většího Čecha než Jára Cimrman! Tento génius, myslitel a všeuměl zanechal stopy i v kraji na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. V půvabných končinách v obci Příchovice (cca 20 minut jízdy autem z Jablonce) se na jeho počest tyčí rozhledna Maják  která je skvělou ukázkou tzv. přírodní architektury. Vyhlídková plošina je ve výši 803 m n.m. a jedná se tedy téměř jistě o nejvýše položený maják světa – další z Mistrových geniálních vizí se tak po více než sto letech naplnila! Stavba podle projektu arch. prof. Martina Rajniše byla dokončena v roce 2013.

V přízemní části je umístěno Muzeum cimrmanovy doby. Expozice se pyšní množstvím vskutku autentických památek na pobyt génia na Liptákovsku. Vše je pečlivě opatřeno vysvětlujícími texty známých cimrmanologů.

Vaše návštěva by nebyla úplná, pokud byste se nestavili na zdejší pivo  v restauraci U Čápa  hned vedle Majáku. Nachází se v jednom z nejstarších domů v obci, v domě s č. p. 1 nazývaném „U Čápa“, z roku 1654, který se kdysi stal základem Příchovic, dle znalců předobrazu bájného Liptákova, a tedy i místem pobytu jednoho z největších Čechů.

Pro neposedné děti je nablízku lesopark s přírodními prolézačkami a houpačkami, pro lyžaře sjezdovka a běžkařské stopy 

Pokud vám náhodou ještě zbyde čas, vydejte se do blízkého okolí Příchovic s množstvím zajímavých památek, v čele s nejkrásnější jizerskohorskou a krkonošskou rozhlednou Štěpánkou. Vítejte v kraji, kde se nespěchá…