Navštivte s námi 15 technických památek a zajímavostí v Jablonci a širším regionu. Pestrý výběr zahrnuje rozhledny, vodní díla, muzea, železniční trati i větrný mlýn. Všechna místa jsou veřejnosti přístupná a jsou skvělým výletním cílem ať už vyrazíte pěšky či autem. Na vlastní oči se přesvědčíte, že náš region nabízí vedle přírodních krás i technické lahůdky.

1. Jablonecká přehrada – vodní nádrž Mšeno

Patří k významným vodním dílům prohlášeným za technickou kulturní památku. Nádrž, v době svého vzniku nazývaná „Talšperk“, se stala rekreačním zázemím města. Svou rozlohou vodní plochy je největší vnitroměstskou vodní plochou na východ od Ženevského jezera, která láká k aktivnímu odpočinku po celý rok. Příznivce techniky zaujme unikátní štola, nedílná součást dokonalého technického řešení regulačního systému.

Jablonecká přehrada – vodní nádrž Mšeno – je součástí soustavy přehrad pro regulaci toků v povodí Lužické Nisy je přehrada na Mšenském potoce. Byla vybudována v letech 1906–1909 pražskou stavební firmou Franz Schön a synové. Dodávku a montáže ocelových konstrukcí zajistila liberecká firma Christian Linser. Stavba vzniklá podle posledního návrhu profesora Dr. Ing. O. Intzeho z Cách je považována za jeho nejdokonalejší dílo. Je postavena v širokém údolí do charakteristického oblouku s poloměrem křivosti 350 m, výškou 20 m nad základem a délkou 425,5 m v koruně.

KONTAKT: www.jablonec.com, +420 774 667 677, info@jablonec.com

 

2. Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Jablonecké Muzeum skla a bižuterie nabízí nejenom stálé expozice, ale také krátkodobé výstavy a workshopy. Návštěvníkům ukazuje to nejkřehčí a nejkrásnější z českého umění a průmyslu. Pro malé i velké návštěvníky jsou připraveny interaktivní exponáty, fosforeskující akvárium, pohyblivá zrcadlová stěna, korálkový vláček atd.

Muzeum láká na tři stálé expozice. Jedna je věnována českému sklu, jedná se o největší expozici skla v České republice, druhá prezentuje jedinečnou a světoznámou jabloneckou bižuterii. V roce 2022 byla zpřístupněna zážitková expozice skleněných vánočních ozdob Svět zázraků neboli World of Wonders. WoW!

Muzeum sídlí v secesní budově ve florálním stylu, která původně patřila exportní firmě Zimmer & Schmidt. Výstavbu projektoval a realizoval mezi lety 1903–1904 významný jablonecký architekt a stavitel Emilian Herbig. Jako typický příklad jablonecké secesní architektury byla v roce 1958 zapsána mezi státem chráněné památky. Od roku 2020 zdobí hlavní budovu atraktivní skleněná přístavba ve tvaru skleněného krystalu, broušeného bižuterního kamene. Její podoba symbolizuje zaměření muzea a dodává nový architektonický ráz celému okolí, které se v jeho nablýskaných skleněných stěnách zrcadlí.

KONTAKT: www.msb-jablonec.cz, +420 778 527 123, info@msb-jablonec.cz

 

3. Páternoster jablonecké radnice

Technická rarita, oběžný výtah s nepřetržitým řetězem kabin, byl vynalezen v 19. století ve Velké Británii liverpoolským architektem Peterem Ellisem. První exemplář byl uveden do provozu v Londýně v roce 1884. V budově jablonecké radnice funguje od roku 1933.

Za první republiky se vynález oběžného výtahu objevil i v tehdejším Československu. V Libereckém kraji jsou aktuálně v provozu tři, jeden z nich, ve spolupráci s památkáři rekonstruovaný v roce 2020, jezdí v jablonecké radnici. Při opravě se demontovalo všech 14 kabin, které jsou, až na ocelovou konstrukci, kompletně nové, osazené mosaznými pásy při podlaze, stylovými podlahovými krytinami a dřevěnými madly s mosaznými díly v původním architektonickém stylu budovy, navržené významným architektem Karlem Winterem ve stylu meziválečné moderní architektury s prvky konstruktivismu a funkcionalismu. Jablonecká radnice byla v době svého otevření v roce 1933 jednou z nejmodernějších budov. O tom svědčí také vybavení hned několika výtahy. Pro osobní dopravu sloužily osobní výtah u severozápadního schodiště, a právě páternoster při hlavním schodišti, který je návštěvníkům jablonecké radnice dostupný dodnes.

Otevírací doba viz úřední hodiny jablonecké radnice.

KONTAKT: www.mestojablonec.cz, +420 483 357 111, informace@mestojablonec.cz

4. Muzeum výroby korálků Jablonec nad Nisou

Unikátní muzeum výroby korálků vypovídá o dlouholeté tradici a zkušenostech mistrů sklářů. Potěší milovníky techniky a historie i korálkové nadšence. Firma G & B beads, která muzeum provozuje, je jedním z největších výrobců skleněných perlí v České republice.

Firma  G & B beads nabízí exkurze do výroby a kreativní korálkové dílny pro děti i dospělé. Vytvořila jedinečnou galerii dobových fotografií a materiálů o tom, kde a jak se před více než 300 lety zrodily originální české skleněné korále. Expozice ukazuje historické i současné mačkací stroje, několik typů brousicích a lešticích strojů, navlékací stroje, nástroje i pomůcky na výrobu korálků, dobové vzorkovnice, sbírku skleněných vinutých perlí, bižuterie, skleněných jehlic a broží. Na expozici sklářských strojů navazuje exkurze do jednotlivých provozů. Umožní nahlédnout do současné výroby skleněných korálků, poznat suroviny, formy, typy skel, druhy korálků i samotné technologické postupy. Návštěvníci nahlédnou do rumplovacích strojů, poznají, jak se brousí korálky na ručních i automatických brusech. Prohlédnou si proces leštění korálků v pásové elektrické peci a poznají, kolik práce a řemeslného umu se skrývá v jediném korálku.

Termíny exkurzí je nutné rezervovat předem. Parkování v areálu přímo u hlavní budovy pro osobní automobily i autobusy.

KONTAKT: www.muzeumkoralku.cz, +420 483 317 929, info@gbbeads.cz

 

5. Rozhledna Nad Prosečí

Prosečský hřeben se nachází mezi městy Liberec a Jablonec nad Nisou. Osmihranná kamenná rozhledna byla vystavěna kousek od nejvyššího bodu hřebene podle plánů významného jabloneckého architekta Rudolfa Hemmricha Německým horským spolkem pro Jablonecko. Stavba z žulových kvádrů je 28 metrů vysoká a na vrchol vede 105 dřevěných schodů.

Prosečský hřeben je 1 km široký a asi 4 km dlouhý lesnatý pás protkaný turistickými cestami a pěšinami. Na jedné straně se rozkládá obec Proseč nad Nisou a na druhé jablonecký Lukášov a Rýnovice. Tento nepříliš vysoký hřeben dosahuje maximální nadmořské výšky 593 m. Výstup na vyhlídkovou plošinu rozhledny ve výšce 24 m slibuje výjimečné výhledy. Spatříte odtud celý Jablonec, část Liberce, Jizerské hory s dalšími rozhlednami, Císařský kámen, Černou studnici, část Krkonoš a Českého ráje, Ještědský hřeben a další místa. Zatímco chata byla v roce 2016 postavena po vyhoření té původní zcela nová, rozhledna tu věrně stojí jako strážní hláska nad hřebenem už od roku 1932 (její předchůdkyně byly ještě starší – v roce 1892 byla postavena v těchto místech první dřevěná rozhledna, po zásahu blesku pak znovu roku 1908, i ta však byla zničena, tentokrát po třech letech silným větrem).

KONTAKT:www.chataprosec.cz, +420 604 520 550, info@chataprosec.cz

 

6. Ještěd s lanovkou

Ještěd je odedávna dominantou severních Čech a symbolem Liberce. Vysílač a hotel s restaurací, s věží vysokou 90 m, byl postaven podle návrhu architekta Karla Hubáčka. Tvar i kultivovaný technicismus respektuje krajinný kontext a vrcholu hory dodává elegantní aerodynamickou špičku.

Z vrcholu hory se otvírá neomezený pohled na všechny světové strany. Nabízí fascinující výhledy na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj i České středohoří. V roce 1737 byl na vrcholovém skalisku vztyčen kříž, v 19. století mohli turisté využít občerstvovací stanici. Nápor návštěvníků vedl v roce 1907 k vybudování větší kamenné horské chaty s 28 metry vysokou vyhlídkovou věží. Po jejím požáru v roce 1963 byla zahájena stavba nové moderní budovy, vysílače a hotelu s restaurací, s věží vysokou 90 m, podle návrhu architekta Karla Hubáčka.

Na Ještěd vás dopraví kyvadlová lanová dráha, která byla vybudována chrudimskou firmou František Wiesner a uvedena do provozu již roku 1933. Byla tak jednou z prvních visutých lanovek v České republice. Přestavbou prošla v roce 1975 a je vyhledávanou dopravní lahůdkou regionu, provozovanou Českými drahami. Z dolní stanice v nadmořské výšce 600 metrů vystoupá lanovka o 400 výškových metrů. Kabinu původní lanovky z roku 1933 získalo Severočeské muzeum v Liberci.

KONTAKT: Televizní vysílač Ještěd: www.jested.cz, +420 485 104 291, recepce@jested.cz
Lanová dráha / dočasně mimo provoz : www.lanovka-jested.cz, +420 485 104 287, info@cd.cz

 

7. Technické muzeum Liberec

Muzeum, kde se průmyslová minulost protíná s průmyslovou současností. Navštívit můžete 4 tematické pavilony věnované především dopravním prostředkům, veřejné dopravě a textilním technologiím.

Pavilon A představuje dopravní prostředky, automobily z různých koutů světa, motocykly předválečné i poválečné a unikátní výstavu bicyklů a velocipédů věnovanou 200letému výročí vynálezu jízdního kola. V roce 2017 se muzeum rozšířilo o pavilon B, který přibližuje textilní minulost Liberce a díky spolupráci s významnými místními průmyslovými firmami také moderní výrobní technologie. Na letecké nadšence čeká expozice týkající se Vojenské odborné školy leteckých mechaniků, která v Liberci krátce po válce působila. U příležitosti 100 let republiky v roce 2018 se muzeum rozšířilo o pavilon C, věnovaný veřejné dopravě a její historii na Liberecku. Na své si tak přijdou fandové autobusové a především tramvajové dopravy. Pavilon D nazvaný Království automobilů prezentuje luxusní vozy značek, jako Rolls-Royce či Cadillac, a jejich vývoj během 20. století. Perličkou jsou i více než 100 let staré unikáty, například veterán Maxwell či unikátní závodní speciál Ford T Rajo. Ve venkovních prostorách muzea čekají milovníky železnice historické lokomotivy.

KONTAKT: www.tmliberec.cz, +420 731 737 969, info@tmliberec.cz

 

8. Kořenovská zubačka

Zubačka Tanvald–Kořenov–Harrachov, přezdívaná Polubenka, je technickým unikátem, jedinou ozubnicovou a zároveň nejstrmější tratí s nejprudším tunelem v České republice. V budově bývalé železniční stanice Kořenov se nachází Muzeum ozubnicové dráhy.

Trať, dokončená v roce 1902, byla důležitým spojením průmyslových oblastí Jablonecka a Liberecka s kamenouhelnou oblastí Slezska. Stavitelé si pomohli ozubnicí, ozubeným pásem mezi kolejemi, do kterého zapadá ozubené kolo lokomotivy. Sklon trati dosahuje neuvěřitelných 58 promile. Na délce 6,7 km překonává extrémní výškový rozdíl 235 metrů. Původním vlakem se díky Železniční společnosti Tanvald můžete svézt při nostalgických jízdách. V budově bývalé železniční stanice Kořenov se nachází Muzeum ozubnicové dráhy. Expozice představuje ozubnicovou trať, její pohnutou historii, zvláštnosti provozu i původní vozidla. Texty, dobovými fotografiemi i vystavenými exponáty mapuje historii i současnost trati. Mezi exponáty můžete zhlédnout modely různých druhů ozubnic, včetně ozubeného kola, které je součástí ozubených strojů parních i dieselových lokomotiv, jezdících na zdejší trati. Součástí prohlídek muzea je zrekonstruovaná výtopna s točnou z roku 1902, která vystavuje unikátní železniční vozidla, původní dieselovou ozubnicovou lokomotivu T 426.0, motorové lokomotivy, motorové vozy nebo historickou drezínu.

KONTAKT: www.zubacka.cz, +420 722 076 627, muzeum@zubacka.cz

 

9. Muzeum výroby hraček Jiřetín pod Bukovou

Továrna DETOA Albrechtice, s. r. o., je největším a nejstarším výrobcem dřevěných hraček v České republice. Mezi nejoblíbenější hračky ze sortimentu firmy patří Krteček – dílo výtvarníka Zdeňka Milera. Pro návštěvníky je připravena interaktivní komentovaná prohlídka po výrobě.

Firmu založil v roce 1908 Johann Schowanek v Jiřetíně pod Bukovou, kde našel vhodné podmínky pro své podnikání. Tovární objekty navrhl významný jablonecký architekt Robert Hemmrich ve stylu klasicismu s prvky art deco. Firma začala s výrobou dřevěných perlí, knoflíků a jiných drobných soustružených dílků a brzy se stala nejvýznamnějším výrobcem ve svém oboru v celé Evropě. V roce 1927 rozšířil Hans Schowanek (syn Johanna Schowanka) výrobní sortiment o dřevěné hračky. Po roce 1945 se začaly vyrábět pianinové mechaniky, později i klavírové mechaniky a klávesnice. Výroba v těchto prostorách běží bez přerušení dodnes. Používají se zde tradiční postupy s velkým podílem ruční práce. Mezi nejoblíbenější hračky ze sortimentu firmy patří Krteček – dílo výtvarníka Zdeňka Milera. Pro návštěvníky je připravena interaktivní komentovaná prohlídka po výrobě. Exkurze zahrnuje ukázku historických strojů, dobové výrobky i současnou produkci. V kreativních dílnách si každý návštěvník může vytvořit svoji originální hračku. Muzeum nabízí mimo jiné také stálou expozici Slavní sportovci a Válečná výroba.

KONTAKT: www.detoa.cz, +420 721 843 020, exkurze@detoa.cz

10. Rozhledna Štěpánka a bunkr

Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor. Znalci předválečné a válečné historie ocení bunkr/řopík, který se nachází kousek od rozhledny a nabízí komentované prohlídky.

Stavbu zahájil kníže Camill Rohan v roce 1847 na počest arcivévody Štěpána, patrona císařské silnice z Liberce do Trutnova. Dílo ale nedokončil. O Štěpánce vypráví pověst, podle níž kníže stavbu zastavil na varování cikánky, která mu předpověděla, že brzy po dokončení věže zemře. Roku 1892 byla rozhledna dokončena a Rohan skutečně zemřel krátce poté. Rozhlednu zdobí štíhlá osmiboká věž z cihel a pískovce vystavěná podle plánů profesora Brausenwettera z Liberce. Z výšky 24 m nabízí překrásné výhledy na Krkonoše a Jizerské hory, údolí Desné a Kamenice, zástavbu horských chalup, ale i na Bezděz, Ralsko a Lužické hory.

Znalci předválečné a válečné historie ocení bunkr/ řopík pod Štěpánkou. V bunkru LO vzor 37 se konají komentované prohlídky. Je upraven do podoby z pohnutého září 1938 a mapuje historii lehkého opevnění na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Pod Štěpánkou se nachází i další z mnoha objektů lehkého opevnění v Jizerských horách, kulometné hnízdo typu C. Linie lehkého opevnění byly budovány v letech 1936 až 1938 na obranu proti hrozící vojenské agresi.

KONTAKT: Rozhledna: www.jizerkyprovas.cz, +420 725 805 266, ic@jizerkyprovas.cz
Muzeum lehkého opevnění: +420 737 376 238, Jirka-ropik@seznam.cz

 

11.   Rozhledna Černá studnice

To, čím byl pro Liberec a nejbližší okolí Ještěd, znamenala pro Jablonecko Černá studnice. Rozhledna z roku 1905 poskytuje impozantní kruhový výhled na okolní vrcholky Jizerských hor, český ráj i Krkokonoše.

Již v roce 1885 na jejím vrcholovém skalisku v nadmořské výšce 869 metrů upravil liberecký horský spolek jednoduchou vyhlídkovou plošinu s přístupovým schodištěm. Jablonecká sekce spolku velmi toužila po reprezentačním turistickém stánku. Soutěž vyhrál proslulý jablonecký architekt Robert Hemmrich, který rozhledně vtiskl podobu neohrožené strážní věže Jizerských hor. Na její 160 cm silné zdi byly použity až třítunové žulové kvádry. Práce zahájil stavitel Corazza v roce 1904. Za rok již bylo dílo zahrnující chatu s vyhlídkovou věží hotovo a předáno veřejnosti. Černá studnice patří svými 26 metry k nejvyšším jizerskohorským kamenným rozhlednám vůbec. Na její vrchol vede celkem 91 schodů a prosklenými dveřmi vystoupíte postupně do čtyřech ochozů, ze kterých je impozantní kruhový výhled na okolní vrcholky Jizerských hor s mnoha rozhlednami (Královka, Tanvaldský Špičák, Bramberk). Při dobré viditelnosti dohlédnete i na Ještěd, Ralsko, Kozákov, hrad Trosky, hrad Bezděz i na nejvyšší horu České republiky Sněžku. Dostupné: na kole, pěšky, na lyžích. Zimní turistickou atrakcí je nejdelší česká přírodní sáňkařská dráha vedoucí z Černé studnice do Smržovky. Trasa je volně přístupná, měří 4 km s převýšením 316 m.

KONTAKT: www.cernastudnice.eu, +420 774 305 830, info@cernastudnice.eu

 

12. Protržená přehrada

Vodní dílo vzniklo v roce 1915 na řece Bílá Desná v Jizerských horách v nadmořské výšce 806 m n. m. podle projektu Wilhelma Plenknera. V září následujícího roku, přesně 10 měsíců po kolaudaci, došlo k protržení hráze. Valící se voda smetla vše, co jí stálo v cestě – stromy, domy i jejich obyvatele. Přehrada nebyla nikdy obnovena a její trosky jsou dodnes němým svědkem tragédie.

Po protržení hráze, kdy se během krátké doby vytvořila čtyřicetimetrová průrva, do desenského údolí se vřítilo spousty vody. Následky byly tragické: 65 lidských životů, přes 30 zcela zničených domů včetně brusíren, školy, hasičské zbrojnice, přes 70 poškozených domů, 307 lidí bez přístřeší a 1 020 bez práce, uhynulá zvířata, zničené sklady zboží, louky zaplavené bahnem…

Z původní vodní nádrže s objemem 400 000 m3 se dochovala šoupátková věž, zbytky hráze, přepadová kaskáda a 1 105 m dlouhá podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš. Přehrada nebyla nikdy obnovena a její trosky jsou dodnes němým svědkem tragédie. Připomíná ji rovněž třítunový balvan v Desné I, který sem přivalila voda. Katastrofa na dlouhou dobu zastavila stavbu sypaných hrází ve světě.

K areálu Protržené přehrady vede z Desné naučná stezka se 4 informačními tabulemi a přímo v areálu jsou rozmístěny další panely seznamující s touto historickou událostí. Naleznete tu i pomník se jmény všech identifikovaných obětí.

KONTAKT: www.jizerskehory.cz, +420 482 428 999, jizhory@nature.cz

 

13. Přehrada Bedřichov na Černé Nise s naučnou stezkou

Nejvýše položená přehrada Jizerských hor se nachází 3 km severně od Bedřichova v CHKO Jizerské hory v nadmořské výšce 775 m. Patří do nejstarší soustavy přehrad na našem území.

Vodu v přehradě zadržuje 340 m dlouhá a 23,5 m vysoká kamenná hráz. Hlavním důvodem výstavby díla byla prevence před povodněmi. Po katastrofální povodni v červenci roku 1897 bylo v Liberci v roce 1900 ustaveno vybudovat protipovodňovou soustavu. Profesor Otto Intze vypracoval generální projekt výstavby šesti vodních nádrží v povodí Lužické Nisy. V letech 1902–1906 bylo realizováno pět z nich, kromě Bedřichova také Harcov, Fojtka, Mlýnice a Mšeno. Jedná se o nejstarší soustavu přehrad na našem území. Z výstavby přehrady Bedřichov se dochovala unikátní dobová fotodokumentace. Vodní dílo doplňuje technicko-přírodní naučná stezka, která propojuje 12 zastavení od sedla Maliníku přes vodní zámek a vodní elektrárnu Rudolfov. Míjí objekty na přivaděči, dozvíte se zajímavosti o hospodaření s vodou, životě v přehradě, rybích přechodech a hydrologickém monitoringu. Po bezbariérovém dřevěném chodníku s dvěma vyhlídkovými moly projdete kolem několika pomníčků Jizerských hor a dále údolím pod Olivetskou horou k prameništi Černé Nisy. Odtud stezka vede na křižovatku turistických cest Hřebínek, kde končí.

Přehrada je přístupná celoročně pěšky nebo na kole, v zimě na lyžích. V létě nabízí možnost koupání.

KONTAKT: www.bedrichov.cz, +420 483 380 034, infocentrum@bedrichov.cz

 

14. Tramvajová trať Liberec – Jablonec nad Nisou

Nejdelší a zároveň jedna z pouhých čtyř meziměstských tramvajových tratí v České republice! Unikátní trať vede oběma městy, krásnými lesy a řídce osídlenou příměstskou krajinou mezi Libercem a Jabloncem.

Vybudována byla v letech 1947 až 1955. Provoz tramvají byl zahajován postupně z jablonecké strany, nejdříve v roce 1953 do Proseče nad Nisou a o rok později do Vratislavic nad Nisou. Na celý úsek vyjely tramvaje do pravidelného provozu 1. ledna 1955. Stejně jako dřívější jablonecká tramvajová síť a jako původní síť liberecká, měla trať rozchod 1 000 mm. Do roku 2009 byla v celém úseku jednokolejná s výhybnami. V novém tisíciletí se postupně přestavuje na standardní rozchod 1 435 mm a úsek z Liberce do Vratislavic je dvoukolejný. V současné době probíhá v úseku z Vratislavic do Jablonce nad Nisou modernizace posledních úseků trati a provoz je zde nahrazen autobusy (předpoklad do 4/2023). Po dokončení této modernizace již mezi městy vyjedou jen tramvaje o rozchodu 1 435 mm, a tak se na tuto trať již nedostanou historické unikáty – například původní vozy Jabloneckých elektrických drah z let 1899–1953. Těmi se budeme moci svézt už jen po Liberci na úseku z centra do Lidových sadů. Historii tramvajových provozů v obou městech mapuje expozice veřejné dopravy v Technickém muzeu Liberec.

KONTAKT: www.boveraclub.com, +420 739 682 083, boveraclub@dpmlj.cz

 

15. Větrný mlýn Jindřichovice pod Smrkem

Jediným funkčním a veřejně přístupný větrný mlýn v Čechách. Je jednou z atrakcí Muzea venkovského života před průmyslovou revolucí v Jindřichovicích pod Smrkem. Unikátní stavba mlýna vznikla v roce 2002, kdy tvůrci využili pozůstatky dřevěného větrného mlýna s turbínou (z r. 1930) v Tošanovicích u Frýdku-Místku.

Zachovalo se celé mlecí zařízení, které je citlivě zasazeno do malé jednopodlažní kruhové stavby o průměru 3,9 m a výšce 4,2 m. Nad šindelovou střechou je nainstalována původní 15lopatková turbína o průměru 2,8 m se směrovým kormidlem, které samočinně natáčí turbínu proti směru vzdušného proudu. Celková výška objektu včetně lopatek turbíny je 7,1 m. Interiér mlýna slouží jako galerie fotografií dokumentujících stavbu mlýna a zároveň prezentuje další větrné mlýny v České republice. Jeho cihlové zdivo zbudované na kamenné podezdívce je omítnuté hliněnou omítkou s příměsí koňského a kravského trusu a vrstvou smíchaného písku, jílu a moučné kaše. Na vnější strany byla nanesena směs vápna s příměsí tvarohu a lněného oleje.

KONTAKT: +420 776 213 236, lunaria.jps@seznam.cz, www.zijiciskanzen.cz

Mapa s technickými památkami a zajímavostmi v Jablonci a okolí

Realizováno v rámci projektu „Spolupráce při prezentaci a propagaci technických památek“. Tento projekt je podpořen Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020.

Partner projektu: Entwicklungsgesellschaft Niederschlesische Oberlausitz GmbH