Matouschkova mapa Ještědských a Jizerských hor z roku 1927 a z roku 1938:

V naší nabídce nemůžou kromě běžných turistických map chybět ani mapy historické, které jsou neocenitelnou pomůckou pro všechny badatele, znalce a zájemce o náš region. Jedná se o speciální Matouschkovy mapy z roku 1927 (černobílé provedení) a z roku 1938 (částečně barevné provedení s dobovými pohlednicemi), které vydal Jizerskohorský ještědský spolek. Mapa z r. 1927 je k dostání nejen ve složeném, ale i rolovaném provedení, je tedy možné nechat ji zapaspartovat a použít jako vhodný doplněk např. do interiéru horské chalupy. Měřítko 1: 50 000.

Mapy k zakoupení v jabloneckém turistickém infocentru.

Cena 1 ks mapy (bez rozdílu provedení): 170 CZK

 

Josef Matouschek

Tvůrce mapy Josef Matouschek se narodil se 4. října 1867 ve Svárově u Tanvaldu v rodině hlavního účetního Liebiegovy továrny. Po studiu na obchodní akademii v Liberci pracoval jako osobní Liebiegův sekretář. Jeho zájem o Jizerské hory a okolní krajinu se naplno rozvinul v Německém horském spolku pro Ještědské a Jizerské hory (Deutscher Gebirgsverein für Jeschken- und Isergebirge).  Spolupodílel se na prvním systematickém vyznačení turistických cest v Jizerských horách. Publikoval v novinách, časopisech a v ročenkách Horského spolku. Pracoval také v přípravném výboru pro stavbu horského hotelu na vrcholu Ještědu, dokončeného roku 1907 (a zničeného požárem v roce 1963), považovaného za největší počin spolku.

Matouschek se podílel se na vydání několika map, z nichž nejvýznamnější byla mapa Ještědských a Jizerských hor (Spezial-Karte vom Jeschken- u. Isergebirge) vydaná v roce 1927. Pečlivě jsou zde pojmenovány kopce, skály, průseky, cesty, řeky i potoky, památné stromy, osady a samoty, pomníčky i kříže, zaneseny turistické zajímavosti. Názvy sbíral Matouschek od lesníků, dřevařů i domorodců.