Tisková zpráva 28. 02. 2020 v Jablonci nad Nisou:

Dnes tolik žádaná manuální a řemeslná zručnost začíná stále citelněji chybět v mnoha oborech. Jablonecké ekocentrum, které pomáhá školám i rodinám pěstovat v dětech vztah k přírodě, se proto zaměřilo i na tuto důležitou oblast. Dva nové programy ekocentra přibližují tradiční řemesla a díky finanční podpoře Libereckého kraje získalo ekocentrum praktické pomůcky, s nimiž si děti mohou práce našich předků samy vyzkoušet.

 

Jablonecké ekocentrum poskytuje své služby nejen veřejnosti, ale především zdejším školám. “Chceme nabídnout dětem něco navíc, nad rámec výuky, která bývá hodně teoretická. Chceme, aby si u nás v ekocentru přírodní materiály a práci s nimi zažily všemi smysly. K tomu je nezbytné mít kvalifikované lektory a také efektivní výukové pomůcky. Jsme proto rádi, že Liberecký kraj podpořil náš nový projekt Řemesla do jabloneckého ekocentra,” vysvětluje Petr Vobořil z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které činnost ekocentra zaštiťuje. “Z poskytnutých finančních prostředků jsme pořídili například kolovrátek, česačku vlny nebo kolíkové stávky, tkací rámy a kolečka ke tkaní náramků, díky kterým si děti zkusí tradiční postupy zpracování vlny a textilního vlákna. Cílem programu je zároveň ukázat význam rostlin pro člověka, a to i jiný než z hlediska potravinářského průmyslu,” dodává Vobořil. Zkušenosti pak potvrzují, že ruční práce u dětí rozvíjí zároveň také fantazii, trpělivost a pečlivost. V rámci pilotních programů proběhnou i exkurze u chovatelů ovcí v blízkosti Jablonce, kde se děti setkají se zvířaty a péčí o ně v autentickém prostředí. “Právě zážitky jsou klíčem k hlubšímu poznání přírodních zákonitostí a ke vzniku pouta mezi člověkem a přírodou – ať už jsou to zvířata, květiny nebo třeba les,” věří Vobořil.

Pokud chcete blíže poznat činnost jabloneckého ekocentra, přijďte se podívat na veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour 2020 v Jablonci nad Nisou do Eurocentra. V pátek 6. 3. (10–18 hodin) a v sobotu 7. 3. (9–13 hodin) bude v rámci veletrhu (pavilon S1 – ekocentrum) probíhat Korálková dílna a výstava dětských prací na téma Moje oblíbené místo v Libereckém kraji. Vstup je zdarma. www.euroregiontour.cz

Další zajímavou akcí pro školy i veřejnost je Den Země 23. dubna v Tyršových sadech. Spolu s dalšími organizacemi tam ekocentrum připraví program, jak jinak než na téma vztahu člověka k přírodě.

Projekt Řemesla do jabloneckého ekocentra je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje ve výši 61 414 Kč. Činnost ekocentra spolufinancuje statutární město Jablonec nad Nisou.

Kontaktní osoba pro média za JKIC: Radana Schaeferová, T:+420 606 270 543, schaeferova@jablonec.com