TISKOVÁ ZPRÁVA, 21. 03. 2022 v Jablonci nad Nisou:

Na 1. a 2. dubna chystá Kultura Jablonec veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour 2022. Naposledy se konal v roce 2020. Letos organizátoři sázejí hlavně na doprovodný program.

Po nucené covidové pauze bychom rádi opět představili krásu svých destinací, služby i speciální nabídky pro letošní rok. Mottem letošního veletrhu je Má vlast – země luk, stromů, vod a hor, spojující historii s přítomností. Téma ve světle současných událostí silné a nálehavě,” říká za organizátory Petr Vobořil, ředitel p. o. Kultura Jablonec.

 Hlavními vystavovateli jsou především vystavovatelé z našeho regionu, ale přijíždějí sem také z jiných krajů a blízkého příhraničí, aby nalákali místní k návštěvě. Liberecký kraj tradičně místní veletrh podporuje,“ řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

 Účast přislíbili např. Přírodní Park Žitavské hory, Plzeňský kraj, Krkonoše, Máchův kraj, Asociace kempů České republiky, Jizerská oblast tmavé oblohy, Křišťálové údolí, IQlandia, partnerská města Jablonce a další.

Oproti minulým ročníkům letos návštěvníci budou platit vstupné. “Chtěli bychom veletrh udělat atraktivnější především pro ty, kteří mají o akci opravdu zájem. Posílili jsme proto doprovodný program, kde vystoupí písničkáři Michal Horák a Voxel, kapely Sestrogen nebo Ladybirds, proběhnou přednášky na cestovatelská a podobná témata, v kině se bude promítat dokument Jizerské hory a také nabídneme různé workshopy. To vše bude v ceně vstupenky, kterou je možné využít po celou dobu konání,” vysvětluje Petr Vobořil. Dospělí zaplatí 100 Kč, studenti či senioři nad 60 let polovinu, děti 6-15 let pouze 20 Kč. Školy mají v pátek zvýhodněné vstupné 20 Kč.

Veletrh doprovází výstava Viléma Heckela “Má vlast”, která je dvouhlasou expozicí, ve které jsou jedním hlasem Heckelovy fotografie a druhým verše českých básníků.

Kompletní aktualizovaný program zde: www.kulturajablonec.cz/akce/euroregion-tour-2022

Současně s veletrhem Euroregion Tour se bude konat prodejní Výstava regionálních produktů. “Zúčastní se více než 50 výrobců z České republiky, Polska i německého příhraničí. Výstava nabídne ukázky řemesel a také dílny: broušení kamenů, drátování, výrobu vlastního šperku nebo třeba zdobení perníčků a pletení z proutí. K dispozici bude i sklářská dílna a pískovačka,“ láká k návštěvě akce ředitelka jablonecké OHK Iva Linderová a dodává: “Těšit se můžete na bohatou nabídku dobrot od horalských sýrů a uzenin přes smržovské svatební koláčky, za studena macerované podkrkonošské sirupy, lahodnou kávu z liberecké pražírny, farmářský lněný chléb z Dolního Slezska, podještědské perníčky, med z Jizerských hor ad. Nebudou chybět ani originální výrobky ze dřeva, keramiky, skla, drátu, vosku, oceli, plátna, polodrahokamů, papíru nebo proutí. Výstava je prodejní, udělejte si před Velikonocemi radost originální produkty a nechte se inspirovat k výletu za zážitkem a poznáním do dílen jednotlivých vystavovatelů.“

Veletrh Euroregion Tour 2022  se koná za finanční podpory Libereckého kraje a statutárního města Jablonec nad Nisou ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou, městem Liberec a Turistickým regionem Jizerské hory.

Výstavu regionálních produktů pořádá OHK v Jablonci nad Nisou v rámci projektu Výrobci v česko-polském příhraničí, incomingové lákadlo CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_012/0002773, který je realizován z Programu Přeshraniční spolupráce Interreg V-A Česká republika-Polsko.

Kontaktní osoba pro média: Radana Schaeferová, T:+420 606 270 543, schaeferova@kulturajablonec.cz