Tisková zpráva, 20. 11. 2019:
Fotograf a horolezec Vilém Heckel byl jedním z členů expedice, která se vydala dobýt peruánský Huascarán. Jejich plány a životy ukončilo ničivé zemětřesení. Od neštěstí uplyne v roce 2020 už padesát let. Každoročně ho připomíná legendární lyžařský běh Jizerská 50 – Memoriál Expedice Peru 1970, na který se sjíždějí závodníci z celého světa.
Smutné výročí iniciovalo také přípravu fotografické výstavy VILÉM HECKEL – KOUZLO HOR. “Huascarán – jen málokdo v našem kraji neslyšel o tomto neštěstí, mnoha lidí se ztráta dotkla osobně. Je to téměř padesát let, a přesto jsou mezi námi ti, kdo mají událost v živé paměti. Výstavu jsme vytvořili ve spolupráci s dcerou Viléma Heckela – Helenou, která střeží jeho rozsáhlý archiv v němž je systematicky uloženo přes 60 000 negativů. Některé z nich nebyly dosud zveřejněné,” říká Petr Vobořil, ředitel jabloneckého kulturního a informačního centra.
Vernisáž proběhne v pátek 29. listopadu v 17 hodin v Domě Scheybalových. Otevřeno bude kromě běžné provozní doby (viz níže) i v neděli 1. prosince od 15 do 18 hodin v rámci adventního programu. Návštěvu výstavy je tak možné spojit s koncertem v kostele sv. Anny nebo s dalšími programy, které se ten den v Jablonci konají (rozsvícení stromu před radnicí, adventní dílny v Eurocentru).
Výstava představí jednotlivé části tvorby Viléma Heckela v kontextu s jeho životní cestou. Bude k vidění více než 70 velkoformátových fotografií, všechny Heckelovy vydané publikace a také některé osobní věci, které byly součástí výbavy na výpravách. Od Tater přes Krkonoše, Jizerky a Český ráj dokumentoval Vilém Heckel českou horolezeckou špičku v období od 50. do 70. let a fotoaparát podle jeho slov dokázal přivést spolulezce „do stavu nesportovní zuřivosti“. Obzvláště ve chvílích, kdy si vyhlédl určitý záběr a potřeboval dobrovolníka, který by mu zapózoval na hřebeni.
Význam výstavy a 50. výročí Expedice Peru podtrhuje zapojení České mincovny s mimořádnou a limitovanou emisí medaile podle návrhu renomovaného medailéra a bývalého pedagoga Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy Jablonec, akademického sochaře Jiřího Dostála. „Jde o výjimečnou ražbu k 50. výročí této tragédie mimo emisní plán České mincovny. Pro rodiny zahynuvších horolezců připravujeme medaile o váze troyské unce ryzího stříbra číslované na hraně a v číslovaném blistru, kde na rubu dvojjazyčně představíme tragický příběh z roku 1970,“ popsala Lenka Klimentová z České mincovny s tím, že předávat je budou podle abecedního pořádku v předvečer únorového závodu.
Stejné stříbrné medaile, ale již bez číslování na hraně, dostanou vítězové a vítězky hlavního závodu na prvních třech místech. Sto kusů stříbrných medailí získá také pořadatel závodu pro významné sportovce, partnery a hosty. „Pro fandy, sběratele a numizmatiky však máme smutnou zprávu. Medaile nejsou k prodeji, tím je jejich atraktivita velmi vysoká. Každý závodník J50 ale do svého balíčku se startovním číslem získá medaili s tímto motivem z obecného kovu balenou v krabičce. Připraveny jsou i pro Klub mistrů,“ dodala Klimentová.
S fotografiemi Viléma Heckela vychází také nástěnný kalendář na rok 2020, který bude k zakoupení v turistickém informačním centru v Jablonci nad Nisou.
Záštitu nad výstavou převzali Martin Půta – hejtman Libereckého kraje, Jiří Čeřovský – primátor statutárního města Jablonec nad Nisou a Jaroslav Zámečník – primátor statutárního města Liberec. Výstava byla spolufinancovaná z rozpočtů Libereckého kraje, statutárního města Liberec a statutárního města Jablonce nad Nisou.
Otevírací doba výstavy VILÉM HECKEL – KOUZLO HOR v Domě Scheybalových (Kostelní 1/6, Jablonec nad Nisou):
út–pá 10.00–12.00, 13.00–17.00, so 10.00–13.00 hodin
ne 1. 12. 15.00–18.00 hodin
24.–26. 12., 1.–2. 1. zavřeno, 31. 12. 10–12 hodin
Výstava potrvá do 15. února.
AKTUALIZACE: Výstava potrvá do 14. března (prodlouženo pro mimořádný zájem návštěvníků)
Vstup je zdarma.
Vilém Heckel (1918–1970) – fotograf hor a velehor
Je-li člověk, který se nesmazatelně zapsal svým specifickým dílem do české a světové fotografie, je to právě Vïlém Heckel. Jeho bytostná láska k přírodě a sportu mu dala celoživotní téma – hory. Ty se mu staly také osudem. Středem zájmu Viléma Heckela nebyly však jen hory. Vytvořil celou řadu vynikajících portrétů, zachytil architekturu, atmosféru měst, křivolakých ulic, intimních chvil, okamžiků, struktur krajiny. V Trentu získal nejvyšší ocenění, v soutěži Vitorio Sella za horolezeckou fotografii. Během svého života vydal 10 publikací, z nichž řada byla přeložena. Mezi jeho blízké přátele patřili spisovatelé Ota Pavel, Arnošt Lustig, Arnošt Černík; sportovci Emil Zátopek, František Šťastný; scénárista a režisér František Pojdl; horolezci Radan Kuchař, Bohumil Svatoš, Jan Červinka…
Narodil se v roce 1918 v Plzni. Se svou ženou Miladou a dcerami Evou a Helenou žil v Černošicích u Prahy. 23. dubna 1970 odjíždí na expedici do Peru, kde se svými kamarády horolezci 31. května umírá v horolezeckém táboře zavalen lavinou bahna a kamení při zemětřesení pod horou Huascarán.
Popiska k fotu Heckel 01:
Vilém Heckel při zimním přechodu Vysokých Tater 1955
Popiska k fotu Heckel 02:
Zimní soustředění československého horolezeckého družstva, Vysoké Tatry, 1955
Popiska k fotu Heckel 03:
Vilém Heckel při zimním přechodu Vysokých Tater 1955
Popiska k fotu Heckel 04:
Vilém Heckel na expedici Hindúkuš 1965
Kontaktní osoba pro média za JKIC: Radana Schaeferová, T:+420 606 270 543, schaeferova@jablonec.com